633 tys. euro dla polskiej branży motoryzacyjnej

633 tys. euro dla polskiej branży motoryzacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zaakceptowała wniosek władz Polski o wsparcie w kryzysie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Kwota 633 tys. euro ma pomóc 590 zwolnionym pracownikom wielkopolskich przedsiębiorstw w powrocie do pracy.

Chodzi o pomoc z "Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji".

Dzięki wsparciu z funduszu, zwolnieni pracownicy przemysłu motoryzacyjnego w Wielkopolsce mają zostać wysłani na różne szkolenia, by zmienić kwalifikacje. Fundusze mają być też przeznaczone na pomoc w samozatrudnieniu, sprzęt i doposażenie miejsc pracy oraz dodatki na szkolenia.

Polska w lutym złożyła wniosek o wsparcie po tym, jak pracę straciło 1104 pracowników dwóch wielkopolskich przedsiębiorstw produkujących przewody i systemy okablowania dla przemysłu motoryzacyjnego. Po pozytywnej ocenie przez KE, wniosek zostanie teraz skierowany do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich, które zatwierdzają przekazanie środków.

"Popyt w przemyśle motoryzacyjnym w Europie gwałtownie spadł, co oznacza trudności dla pracowników. Jestem przekonany, że dzięki dzisiejszej decyzji pracownicy ci zwiększą swoje umiejętności, co pomoże im wrócić na rynek pracy" - powiedział komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego Laszlo Andor.

Pomoc dotyczy dwóch firm: SEWS Polska Sp. z o.o. i Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. Jak informuje KE, zwolnienia były konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego, który spowodował znaczny spadek popytu na samochody i części samochodowe. "Produkcja samochodów w Polsce w pierwszej połowie 2009 r. stanowiła jedynie 48,7 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r., a w sektorze samochodów ciężarowych zaledwie 27 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 roku" - informuje w KE w komunikacie.

Problem najbardziej dotknął trzy powiaty w południowej Wielkopolsce: Ostrzeszów, Leszno i Rawicz. Od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. osoby, które straciły pracę w obu przedsiębiorstwach, stanowiły 9 proc. ogółu bezrobotnych w Lesznie, 14,8 proc. w Rawiczu i 33,4 proc. w Ostrzeszowie.

Jest to pierwszy przypadek, kiedy Polska dostanie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Od początku działania tego funduszu w 2007 roku, był on uruchamiany już 65 razy na łączną kwotę rzędu 373 miliona euro, co pozwoliło udzielić pomocy ponad 70 000 pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 633 tys. euro dla polskiej branży motoryzacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!