Auta dla policji: nie widać końca sporu

Auta dla policji: nie widać końca sporu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeciąga się sprawa przetargu na nowe samochody dla policji. Oferenci i odbiorca ugrzęźli w sporach. Trwają procedury odwoławcze. Doszło do tego, że strona, która wygrała w pierwszej instancji spór przetargowy, zaskarżyła wyrok do sądu i to kolejny etap sprawy związanej z konkursem na dostawę 5,2 tys. samochodów, której wartość szacuje się na ok. 400 mln zł. Komenda Główna Policji przegrała sprawę przed arbitrami, którzy unieważnili przetarg m.in. z powodu źle sformułowanych kryteriów oceny ofert.

Nic dziwnego, że zamawiający zaskarżył niekorzystny dla siebie wyrok do sądu okręgowego. Okazuje się jednak, że to nie jedyna skarga. Jak podaje Rzeczpospolita, do sądu poskarżyły się również firmy: Peugeot Polska, Fiat Auto Poland, które wygrały sprawę w pierwszej instancji.

Ich zdaniem, zespół arbitrów, rozstrzygając odwołanie, wziął pod uwagę tylko kilka z kilkudziesięciu zarzutów, dochodząc do wniosku, że skoro i tak przetarg należy unieważnić, to nie ma sensu zajmować się pomniejszymi problemami. Z tego właśnie powodu, większość zarzutów w ogóle nie została rozpoznana.
-"Kierujemy się ostrożnością procesową. Gdyby bowiem się okazało, że sąd uzna skargę policji, to większa część naszych zarzutów do specyfikacji przetargowej pozostałaby nierozpoznana" - wyjaśnia radca prawny Marcin Meducki, pełnomocnik Peugeot Polska.

Wykonawcy w swoich skargach wskazują miedzy innymi na to, że zamawiający nie podał miejsca dostawy samochodów a określił jedynie, że będą one realizowane na terenie Polski, do wskazanych miejsc. Firmy kwestionują też wymóg, aby kluczyk do auta otwierał również klapę bagażnika.

Przedsiębiorcy ponownie stawiają zarzuty oddalone już przez arbitrów. Chodzi m.in. o warunek, aby oferowane auta zdobyły co najmniej cztery gwiazdki Euro NCAP. Firmy uważają, że są przecież inne równoważne certyfikaty bezpieczeństwa.

W skardze powtórzono również zarzut zbyt wygórowanych warunków dotyczących doświadczenia. Policja chce, aby w przetargu mogli wystartować jedynie ci wykonawcy, którzy wcześniej zrealizowali co najmniej jedną dostawę o wartości 20 mln zł. Problem w tym, że dotychczas w Polsce nie było tak dużych zamówień na samochody.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Auta dla policji: nie widać końca sporu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!