Auto firmowe nie zawsze bezpieczne

Auto firmowe nie zawsze bezpieczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym kwartale 2011 r., w ramach programu defensywnikierowcy.pl - Bezpieczne Auto Firmowe, zostało przeprowadzone badanie stanu bezpieczeństwa polskich flot samochodowych.

Ankietowanych zapytano o politykę samochodową, a dokładniej o zapisy regulaminowe dotyczące bezpieczeństwa we flotach. Tylko 51% firm potwierdziło posiadanie takiego dokumentu. Oznacza to, że niemal połowa firm nie dysponuje formalnym zapisem procedur bezpieczeństwa, które obowiązują jej pracowników. 65% przedsiębiorstw posiadających duże parki samochodowe stosuje regulamin bezpieczeństwa floty, natomiast tylko 38% małych i średnich firm deklaruje posiadanie takiego dokumentu. Stan bezpieczeństwa w polskich flotach pogarsza fakt, iż nierzadko dokument taki jest niepełny i nie obejmuje ważnych zachowań i sytuacji mających wpływ na poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to choćby braku zapisów dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (12%), czy systemu kontroli praw jazdy i liczby punktów karnych (ponad 2/3 ogółu respondentów).

Uzyskane wyniki pokazały też, że firmy nie angażują się w edukację swoich kierowców i nie inwestują w podnoszenie poziomu ich umiejętności za kierownicą. Tylko 35% przedsiębiorstw organizuje dla swoich pracowników szkolenia z bezpiecznej jazdy, a najczęściej stosowaną metodą wpływania na postawę za kierownicą auta służbowego są rozmowy z pracownikami. Większość firm nie dostrzega profitów płynących z wdrożenia takiego programu szkoleń, a akcentuje jedynie jego zbędne koszty. Prawie 3/4 ankietowanych nie sprawdza jakimi kierowcami są ich pracownicy. Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie, jak i nowych ludzi. W zdecydowanej większości firmy nie uczą też defensywnego stylu jazdy.

Przy wyborze auta do firmy wciąż najważniejsze kryteria to cena zakupu i koszt eksploatacji. Tylko 18% respondentów bierze pod uwagę poziom bezpieczeństwa pojazdu. Uzyskane wyniki potwierdzają obojętność polskich przedsiębiorstw na działania profilaktyczne. Z dużo większą troską podchodzą oni do zagadnień związanych z serwisowaniem aut, przeglądami, czy zarządzaniem ogumieniem. Aspekt polityki samochodowej związany z eksploatacją pojazdów lepiej funkcjonuje niż dbałość o osoby, które zasiadają za kierownicą.

Dane pokazują wyraźnie, że wraz ze wzrostem liczebności flot, rośnie zaangażowanie zarządów firm w ich bezpieczeństwo. Można to tłumaczyć wyższą kulturą biznesu, odpowiedzialnością społeczną lub zaszczepianiem na gruncie polskim zasad obowiązujących w centralach międzynarodowych korporacji. Ale z całą pewnością istnieje powód najważniejszy. Efekt skali w wielkich flotach pozwala lepiej dostrzec oszczędności jakie firma czerpie z malejącej wypadkowości.

Wśród rozmaitych wniosków z badania wciąż aktualnym pozostaje ten, że wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa aut firmowych. Niezwykle ważne jest uwrażliwianie zarządów i kadry menedżerskiej przedsiębiorstw na pilną potrzebę wdrażania systemów edukacyjnych dla kierowców aut służbowych, które powinny uzupełniać wewnętrzne procedury i systemy kontroli.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Auto firmowe nie zawsze bezpieczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!