XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Badenia-Wirtembergia zamierza pozwać VW

Badenia-Wirtembergia zamierza pozwać VW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki kraj związkowy Badenia-Wirtembergia zamierza pozwać Volkswagena w związku z oszustwami w testach emisji spalin - poinformował dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Niemieckie władze i służby, w tym policja, kupiły pojazdy VW, które były wyposażone w tzw. urządzenia udaremniające (defeat devices), czyli oprogramowanie fałszujące testy emisji spalin - podał dziennik. Rzeczniczka ministerstwa finansów zaznaczyła, że uzyskanie odszkodowania od koncernu jest w związku z tym "budżetowym obowiązkiem".

Jak podaje "FAZ", Badenia-Wirtembergia starała się o ugodę z niemieckim producentem motoryzacyjnym, ale upłynął termin, w którym mogło do niej dojść. Ministerstwo finansów kraju związkowego położonego w południowej części Niemiec, na którego czele stoi partia Zielonych, planuje złożyć wniosek o odszkodowanie do końca roku.

VW zaznaczył w rozmowie z agencją Reutera, że nie posiada informacji na temat roszczeń i z tego powodu nie może komentować sprawy. Przedstawiciele koncernu dodali, że żądanie odszkodowań nie ma żadnej wartości, ponieważ sprzedane władzom samochody są bezpieczne i sprawne. Po wprowadzonej przez producenta aktualizacji oprogramowania jego samochody mają być zgodne z wymogami niemieckiego federalnego urzędu motoryzacji (KBA) dotyczącymi ruchu drogowego - zapewniła firma.

Dziennik "Daily Rheinische Post" informował, że kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia, w którego flocie są pojazdy marki VW, również rozważał możliwość uzyskania odszkodowania od koncernu.

Agencja przypomniała, że w wyniku dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA agencję ochrony środowiska (EPA) VW przyznał się w 2015 r. do zainstalowania urządzeń udaremniających w 11 mln samochodów na całym świecie.

Koncern zgodził się zapłacić 10,3 mld dolarów w Stanach Zjednoczonych w ramach uregulowania roszczeń właścicieli, instytucji działających na rzecz ochrony środowiska, stanów i dealerów marki. 

Do podobnego porozumienia nie doszło w Europie. Dotychczasowe kary sądowe i innego rodzaju koszty ponoszone przez Volkswagena i jego spółki córki w związku z aferą Dieselgate przekraczają 27,4 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Badenia-Wirtembergia zamierza pozwać VW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!