Berlin tworzy fundusz pomocy dla firm

Berlin tworzy fundusz pomocy dla firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy, które mają problem z uzyskaniem kredytu, mogą się teraz ubiegać o gwarancje płynnościowe i pożyczki z funduszu stworzonego przez niemiecki rząd, który dysponuje 100 mld euro, powiedział rzecznik tamtejszego ministerstwa gospodarki.

Fundusz zaoferuje 75 mld euro w postaci gwarancji płynnościowych i 25 mld euro w bezpośrednich pożyczkach. Jedną z pierwszych firm, która zwróci się o pomoc do funduszu, może być należący do General Motors Opel. GM Europe zapowiedział, że potrzebuje pomocy w wysokości 3,3 mld euro. By uzyskać pomoc z funduszu, firmy będą musiały spełnić kilka kryteriów, takich jak przedstawienie wiarygodnego biznesplanu i dowodów, że pożyczka w dłuższym terminie nie zakłóci konkurencji. Warunki nakreślone w planie zostały w środę przedłożone niemieckiemu rządowi przez ministra gospodarki Karla-Theodora zu Guttenberga. - Plan zakłada również, że firmy nie otrzymają rządowych gwarancji dla jakichkolwiek emitowanych przez siebie obligacji, powiedział rzecznik ministerstwa gospodarki Steffen Moritz.

Rzecznik rządu Thomas Steg powiedział, że firmy sięgające po pomoc z funduszu muszą być ekonomicznie wydajne i ważne dla regionu, w którym są zlokalizowane, pisze "Dziennik". Muszą także przedstawić wiarygodny biznesplan; jakakolwiek pomoc nie może również w dłuższej perspektywie zakłócić konkurencji. O tym, które firmy otrzymają pomoc z dysponującego 100 mld euro Funduszu Finansowania Biznesu, zadecyduje komitet składający się z przedstawicieli ministerstw gospodarki, finansów i sprawiedliwości. Pracami komitetu będzie zarządzał wiceminister gospodarki Walther Otremba, powiedział Steg i dodał, że jak na razie żadna z firm nie zgłosiła się po gwarancje lub pożyczki.
Rząd zastanawia się, czy i jak pomóc Oplowi. Kanclerz Angela Merkel mówiła wcześniej, że opowiada się za gwarancjami płynnościowymi jako narzędziem pomocy dla przedsiębiorstw motoryzacyjnych, które dotknął kryzys, takich jak Opel czy rodzinna firma przemysłowa Schaeffler Group, czytamy w "Dz". Schaffler szuka sposobów na zlikwidowanie niedoboru kapitału w wysokości od 5 do 6 mld euro, po części dlatego, że nie ma funduszy na przejęcie producenta opon Continental AG. Merkel powiedziała deputowanym ze swojej konserwatywnej partii, że Opel nie jest firmą "systemowo ważną" dla niemieckiej gospodarki, twierdzi gazeta "Rheinische Post".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Berlin tworzy fundusz pomocy dla firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!