Blisko 12 mln euro na wsparcie zwolnionych przez Peugeota

Blisko 12 mln euro na wsparcie zwolnionych przez Peugeota
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KE zaproponowała we wtorek 11,9 mln euro na wsparcie ponad dwóch tysięcy pracowników zwolnionych w latach 2009-2010 przez koncern PSA Peugeot Citroen we Francji. Jeśli w związku z dalszymi zwolnieniami Francja zwróci się w tym roku o pomoc, KE rozważy prośbę.

Francja otrzyma 11,9 mln euro z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) na wsparcie 2089 pracowników zwolnionych z fabryk Peugeota, gdy propozycję KE zatwierdzą kraje UE i Parlament Europejski.

"Produkcja samochodów w Europie dramatycznie spadła i wielu pracowników w przemyśle motoryzacyjnym doświadcza trudności. Ostatnie doniesienia o spodziewanych dalszych zwolnieniach przez koncern Peugeot Citroen pokazują, że kryzys wciąż powoduje spadek popytu na auta" - oświadczył we wtorek komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor. "Podtrzymuję gotowość Komisji do przeanalizowania ewentualnych dalszych wniosków o wsparcie zwalnianych pracowników w tym sektorze" - zadeklarował.

PSA Peugeot Citroen nosi się z zamiarem zamknięcia fabryki Citroena C3 w Aulnay na przedmieściach Paryża, czemu ostro sprzeciwiają się związki zawodowe. Koncern chce zamknąć fabryki o stosunkowo niskiej produkcji i w sumie zwolnić do 2014 r. około 8 tysięcy pracowników.

Pomoc z utworzonego w 2006 roku funduszu EFG jest przeznaczana na wyspecjalizowane szkolenia i pomoc w znalezieniu nowej pracy lub zakładaniu firm przez pracowników zwalnianych w rezultacie zmian globalizacyjnych, np. gdy firma przenosi działalność do Chin i zwalnia pracowników w UE.

W 2009 r. wprowadzona została możliwość wsparcia z funduszu także pracowników zwalnianych w wyniku kryzysu, jednak w 2011 r. Rada UE (ministrowie) nie zgodzili się na przedłużenie tej klauzuli od końca 2013 r. Oznacza to, że jeśli także w tym roku Peugeot będzie chciał zwrócić się o pomoc, będzie musiał dowieść, że to zmiany globalizacyjne, a nie kryzys, zmusiły go do zwolnień.

Jak dowiedziała się we wtorek PAP, KE ponownie wyjdzie z propozycją wspierania z EFG pracowników zwalnianych w wyniku kryzysu w okresie 2014-2020.

KE poinformowała we wtorek, że od czasu utworzenia EFG wypłacono zeń ponad 440 mln euro, by wesprzeć około 91 tysięcy zwolnionych pracowników.

Z EFG korzystali też zwalniani pracownicy w Polsce. W kwietniu 2011 r. KE przyznała 453,6 tys. euro dla 200 osób zwolnionych z Huty Stalowa Wola, HSW - Zakładów Zespołów Napędowych Sp. z o.o. oraz Zakładów Metalowych DEZAMET. W listopadzie 2010 r. 114,25 tys. euro zostało przyznanych na pomoc w znalezieniu pracy 189 osobom zwolnionym z poznańskich zakładów Cegielskiego i kooperujących z nimi firm branży stoczniowej. Miesiąc wcześniej KE przyznała pomoc w wysokości 633 tys. euro dla 590 zwolnionych pracowników wielkopolskich firm z branży motoryzacyjnej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blisko 12 mln euro na wsparcie zwolnionych przez Peugeota

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!