XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Były prezes Nissana pozostanie w areszcie

Były prezes Nissana pozostanie w areszcie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd rejonowy w stolicy Japonii odrzucił we wtorek kolejny wniosek o zwolnienie z aresztu za kaucją Carlosa Ghosna. Były prezes Nissana został pozbawiony wolności 19 listopada 2018 roku pod zarzutem popełnienia przestępstw finansowych.

To drugi wniosek o zwolnienie za kaucją, który odrzucił sąd w Tokio. W opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Ghosn zapewniał, że jest gotów zaakceptować wyższą kaucję, godził się założyć specjalną opaskę elektroniczną i przebywać w areszcie domowym na terytorium Japonii. Chciał również oddać władzom paszport.

Jego obrońcy po raz pierwszy wystąpili o zwolnienie z aresztu 11 stycznia. Wniosek ten odrzucono cztery dni później tłumacząc decyzję obawą matactwa i możliwością niszczenia dowodów. Według źródeł bliskich sprawie Ghosn w pierwszym wniosku zapewniał, że wróci do Francji, albo będzie przebywał na obszarze ambasady tego kraju w Tokio.

Szef obrońców byłego prezesa Nissana Motonari Otsuru oceniał wcześniej, że jest mała szansa aby Ghosn wyszedł za kaucją przed rozpoczęciem procesu. Ten natomiast nie zacznie się pewnie do czerwca, ze względu na złożoność sprawy i konieczność korzystania z dokumentów zarówno w języku japońskim jak i angielskim.

Były prezes koncernu jest podejrzany o zatajenie wynagrodzenia w wysokości ok. 9 mld jenów, czyli ponad 80 mln dolarów, w tym ponad 44 mln USD w latach 2011-2015. Śledczy informowali, że odkryli także inne nieprawidłowości, których miał się dopuścić Ghosn - takie jak używanie firmowych pieniędzy do celów prywatnych. Dodatkowo oskarża się go o naruszenie zaufania poprzez tymczasowe przeniesienie na Nissana jego prywatnych strat inwestycyjnych w wysokości ponad 16 mln dolarów w 2008 roku oraz zaniżanie swojego wynagrodzenia w sprawozdaniach finansowych za trzy lata podatkowe, od marca 2015 do marca 2018 roku.

Agencja Kyodo tłumaczy, że sprawy dotyczące naruszenia zaufania wymagają licznych materiałów dowodowych. Ich zgromadzenie i opracowanie przedprocesowe trwa miesiącami, a w niektórych przypadkach nawet ponad rok.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Były prezes Nissana pozostanie w areszcie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!