Car-sharing drogą do masowej produkcji polskich elektrycznych aut osobowych?

Car-sharing drogą do masowej produkcji polskich elektrycznych aut osobowych?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Teoretycznie moglibyśmy nabyć firmę z renomą i niezłymi konstrukcjami. Można też próbować najpierw stworzyć produkt, a potem starać się o dobrą markę. Pomysłem na taki scenariusz może być choćby car-sharing - mówi WNP.PL prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Ja bym się wstydził przyjechać niemieckim audi na kongres, który ma pokazać polskim startupowcom, że rząd zmienia strategię. Wolałbym przyjść pieszo” – spuentował pan niedawno. Czyli „funkcjonariusze państwowi” powinni tam zajechać z fasonem polonezem, luksusową arrinerą hussaryą albo jakimś innym prototypem… Bo samochodów osobowych naszych firm w masowej produkcji nie ma. Czy plan rządu, by za 10 lat mieć milion samochodów elektrycznych w Polsce jest realny?

- Bardzo dobre pytanie… Milion – nie liczyłbym tego z kalkulatorem w ręku. To okrągła liczba, symbolizująca powszechność i dostępność tego środka transportu, którego nabycie nie będzie się łączyło z niedogodnością. Wręcz przeciwnie – powstanie system, który umożliwi wygodną eksploatację aut elektrycznych.

System – to brzmi dumnie. W szczegółach też?

– Pojazd jest najważniejszym, ale tylko elementem szerszego procesu. Autobusy elektryczne, auta dostawcze, promy czy barki z napędem elektrycznym są szansą dla Polski, by stała się ona prekursorem na tym rynku.

Idzie jednak i o to, by elektromobilność była częścią przemyślanego systemu elektroenergetycznego. A stanie się tak wówczas, gdy uwzględnimy w nim nie tylko rozbudowę magazynów energii czy punktów ładowania, ale też spojrzymy na szerszy kontekst. Myślę tu m.in. o potrzebach energetycznych nowych środków transportu i zadaniach z nimi związanych dla wytwórców energii, o optymalnym wykorzystaniu energii i na tym tle – na przykład – o roli OZE w polskim miksie energetycznym.

Jeśli za jakiś czas ci, którzy wybiorą elektromobilność, będą mieli problemy z wygodą korzystania z pojazdów, to znaczy, że strzeliliśmy obok tarczy. W 10 lat da się zrealizować taki program i to w całości. Gdyby udało się nam to tylko w 20 proc. - de facto ponieślibyśmy fiasko.

W dalszej części rozmowy:

  • Jeśli zechcemy produkować niezłe samochody osobowe, musimy zapewnić najlepszym propozycjom pewne sprzedażowe horyzonty, choć nie moglibyśmy starać się o utrzymanie wieloletniego zbytu dla pojazdu niesprzedawalnego bez takiej pomocy.
  • NCBR może zaproponować firmom swój udział w stworzeniu w Polsce pewnej obietnicy, opartej na koncepcji car-sharingu, gwarantującej „zakontraktowanie” kilku tysięcy sztuk pojazdów.
  • Stworzylibyśmy perspektywę na referencje, marketingowy rozgłos, oswojenie potencjalnych nabywców z nowych pojazdem i potem przebicie się na szersze wody z produktem już rozpoznawalnym, sprawdzonym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Car-sharing drogą do masowej produkcji polskich elektrycznych aut osobowych?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!