Carlos Ghosn: oskarżenia wynikiem "spisku i zdrady"

Carlos Ghosn: oskarżenia wynikiem "spisku i zdrady"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Aresztowany były prezes Nissana Carlos Ghosn stwierdził, że oskarżenia pod jego adresem są wynikiem "spisku i zdrady" japońskiej kadry opierającej się pomysłowi dalszej integracji sojuszu i możliwej fuzji z francuskim Renault - podał w środę dziennik "Nikkei".

  • Przeprowadzony w areszcie w Tokio wywiad dla gazety "Nikkei" jest pierwszym wystąpieniem medialnym menedżera od jego zatrzymania 19 listopada 2018 r.
  • Twórca sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi przyznał, że we wrześniu omawiał "plan zintegrowania" spółek przewidujący połączenie ich pod parasolem jednej firmy holdingowej "przy zachowaniu autonomii" z szefem Nissana Hiroto Saikawą.
  • W rozmowach miał brać udział również dyrektor generalny Mitsubishi Motors Osamu Masuko, jednak według Ghosna "Saikawa nalegał na rozmowę w cztery oczy".

"Ludzie zinterpretowali mocne przywództwo jako dyktaturę, by w końcu zakrzywić rzeczywistość. Powodem była chęć pozbycia się mnie" - powiedział były prezes sojuszu.

Ghosn odniósł się również do stawianych mu zarzutów. Zapewnił, że opłaty dla saudyjskiego szejka Chaleda al-Dżuffaliego zostały zatwierdzone przez dyrektora Nissana. Oskarżenia Nissana i Mitsubishi dotyczące otrzymanych przez niego "nielegalnych" wypłat w wysokości blisko 8 mln euro z holenderskiej spółki joint venture miały zaś być "zniekształceniem rzeczywistości".

Rzecznik Nissana Nicholas Maxfield skomentował wywiad, stwierdzając, że "jedynym powodem zaistniałego ciągu wydarzeń były nieprawidłowości w działaniach Ghosna i (Grega) Kelly'ego" - jednego z zaufanych współpracowników byłego prezesa, aresztowanego razem z nim, lecz zwolnionego za kaucją pod koniec grudnia.

Zdaniem informatorów agencji Reutera Ghosn miał uprzednio planować dalsze zacieśnienie współpracy lub fuzje Renault z Nissanem pod presją rządu Francji (głównego akcjonariusza Renault). Saikawa dąży zaś do osłabienia nadzoru Renault i wyrównania wzajemnej pozycji spółek. W chwili obecnej francuska firma posiada 43,4 proc. udziałów Nissana z prawem głosu w jego radzie nadzorczej, podczas gdy japoński partner kontroluje 15 proc. akcji Renault bez prawa głosu. Częścią sojuszu jest także Mitsubishi (34 proc. akcji spółki należy do Nissana).

Według informacji podanych w grudniu przez prokuraturę Ghosn miał w październiku 2008 r. ponieść straty inwestycyjne rzędu 1,85 mld jenów (16,8 mln dol.). W zamian za organizację akredytywy dla ówczesnego prezesa japońskiego koncernu firma Chaleda al-Dżuffaliego miała otrzymać w latach 2009-2012 łącznie 14,7 mln dolarów z pieniężnej rezerwy dyrektorskiej Nissana. Ghosn zapewnił przed sądem, że suma była jedynie właściwą kompensacją za działalność biznesową na Bliskim Wschodzie.

Prokuratura w Tokio podejrzewa Ghosna o zaniżenie przyznanego sobie wynagrodzenia w sprawozdaniach finansowych w latach 2011-2018 o ok. 9 mld jenów (ponad 80 mln dolarów). Niespełna tydzień po aresztowaniu rady nadzorcze Nissana i Mitsubishi odwołały Ghosna ze stanowiska prezesa. Osobiście zrezygnował z funkcji w Renault 23 stycznia, co miały poprzedzać naciski ze strony rządu Francji. Menedżer przebywa obecnie w areszcie w oczekiwaniu na rozprawę.

Szef obrońców byłego prezesa Nissana Motonari Otsuru oceniał wcześniej, że jest mała szansa, aby Ghosn wyszedł za kaucją przed rozpoczęciem procesu, co może nastąpić dopiero w czerwcu. Odległy termin uzasadniany jest złożonością sprawy i koniecznością korzystania z dokumentów zarówno w języku japońskim, jak i angielskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!