XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ciężarówka na osobówkę bez konsekwencji w VAT

Ciężarówka na osobówkę bez konsekwencji w VAT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli przedsiębiorca przerobi samochód ciężarowy na osobowy po roku od zakupu, nie musi korygować VAT. Zmiany w pojeździe nie mają też skutków w akcyzie.

- Kupiłem rok temu w Unii samochód ciężarowy. Przy nabyciu odliczyłem VAT, robiłem to też przy zakupach paliwa. Nie zapłaciłem natomiast akcyzy. Teraz po pewnych przeróbkach samochód nie spełnia już wymagań dla ciężarówki. Czy muszę skorygować VAT i zapłacić akcyzę? - taka seria pytań pojawia się na łamach "Rzeczpospolitej".

Odpowiadając w skrócie, nie trzeba płacić akcyzy, natomiast obowiązek korekty VAT zależy od tego, czy od zakupu (a konkretnie otrzymania faktury lub dokumentu celnego) minął rok, pisze "Rz", korzysytając z opinii Hanny Kozłowskiej, biegłego rewidenta i doradcy podatkowego w Kancelarii Doradców i Audytorów KDA.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 - 7a ustawy o VAT przedsiębiorca nabywający samochód ciężarowy może odliczyć cały VAT naliczony (przy założeniu że pojazd będzie służył działalności opodatkowanej). Prawo do odliczenia przysługuje w momencie zakupu i przyszłe zdarzenia nie powinny mieć na nie wpływu.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego wydanym przez tę stację zaświadczeniem, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia przedsiębiorca powinien dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do właściwego urzędu skarbowego.

Jeśli w pojeździe zostały wprowadzone zmiany, czytamy dalej w "Rz", w których wyniku nie spełnia już ustawowych wymagań, przedsiębiorca powinien zawiadomić o tym pisemnie urząd skarbowy (w terminie 7 dni). Jeżeli zmiany (przeróbki w aucie) zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, przedsiębiorca jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym je przeprowadzono. Przepisy te stosuje się także w przypadku importu samochodów.

Po upływie 12 miesięcy takich konsekwencji w ustawie o VAT już nie ma (trzeba jednak pamiętać o skutkach ewentualnej sprzedaży tych samochodów). Przywołuje się tutaj np. werdykt Urzędu Skarbowego w Chełmie w interpretacji z 13 lipca 2006 r. (PP/443-63/ 06).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciężarówka na osobówkę bez konsekwencji w VAT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!