PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciężarówka na osobówkę bez konsekwencji w VAT

Autor: Rzeczpospolita
12-09-2008 15:25

Jeśli przedsiębiorca przerobi samochód ciężarowy na osobowy po roku od zakupu, nie musi korygować VAT. Zmiany w pojeździe nie mają też skutków w akcyzie.

- Kupiłem rok temu w Unii samochód ciężarowy. Przy nabyciu odliczyłem VAT, robiłem to też przy zakupach paliwa. Nie zapłaciłem natomiast akcyzy. Teraz po pewnych przeróbkach samochód nie spełnia już wymagań dla ciężarówki. Czy muszę skorygować VAT i zapłacić akcyzę? - taka seria pytań pojawia się na łamach "Rzeczpospolitej".
Odpowiadając w skrócie, nie trzeba płacić akcyzy, natomiast obowiązek korekty VAT zależy od tego, czy od zakupu (a konkretnie otrzymania faktury lub dokumentu celnego) minął rok, pisze "Rz", korzysytając z opinii Hanny Kozłowskiej, biegłego rewidenta i doradcy podatkowego w Kancelarii Doradców i Audytorów KDA.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 - 7a ustawy o VAT przedsiębiorca nabywający samochód ciężarowy może odliczyć cały VAT naliczony (przy założeniu że pojazd będzie służył działalności opodatkowanej). Prawo do odliczenia przysługuje w momencie zakupu i przyszłe zdarzenia nie powinny mieć na nie wpływu.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego wydanym przez tę stację zaświadczeniem, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia przedsiębiorca powinien dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do właściwego urzędu skarbowego.

Jeśli w pojeździe zostały wprowadzone zmiany, czytamy dalej w "Rz", w których wyniku nie spełnia już ustawowych wymagań, przedsiębiorca powinien zawiadomić o tym pisemnie urząd skarbowy (w terminie 7 dni). Jeżeli zmiany (przeróbki w aucie) zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, przedsiębiorca jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym je przeprowadzono. Przepisy te stosuje się także w przypadku importu samochodów.

Po upływie 12 miesięcy takich konsekwencji w ustawie o VAT już nie ma (trzeba jednak pamiętać o skutkach ewentualnej sprzedaży tych samochodów). Przywołuje się tutaj np. werdykt Urzędu Skarbowego w Chełmie w interpretacji z 13 lipca 2006 r. (PP/443-63/ 06).
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

31 901 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

587 699 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 070 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.