XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Co dalej z podwójnym OC?

Co dalej z podwójnym OC?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci przy Ministerstwie Finansów i Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, chcą by zmiany w przepisach dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego odpowiedzialności cywilnej (OC) weszły w życie jeszcze w tym roku.

W czerwcu "Gazeta Wyborcza" opisywała historię 27-letniego mieszkańca Rzeszowa, który w ub.roku kupił auto w komisie. W dniu zakupu samochodu skończyła się ważność polisy. Nabywca postanowił poszukać tańszego ubezpieczyciela. Dotychczasowy - PZU - miał ofertę o 225 zł droższą od konkurencji. Rzeszowianin podpisał nową umowę, ale PZU starą polisę przedłużyło mu o kolejny rok.
Podobne problemy z podwójnym ubezpieczeniem ma w całej Polsce tysiące kierowców.

- Otrzymujemy masę skarg od osób, które na takie ubezpieczenie się nie zgadzają - twierdzi Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych, w wypowiedzi dla "GW".

Kierowcy już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą. - Roczna umowa ubezpieczeniowa nie będzie mogła być automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy - mówi "Gazecie" Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

W najbliższym czasie zostanie przygotowany projekt nowelizacji ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. Pracuje nad nim grupa robocza ds. przeglądu prawa ubezpieczeń gospodarczych Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministrze Finansów. Projekt zmian musi zaakceptować jeszcze minister finansów, a potem będzie poddany konsultacjom społecznym. Ostatnie zdanie należeć będzie do Sejmu.

Ubezpieczyciele ostrzegają, że w przypadku niewykupienia polisy na barki sprawcy wypadku spadnie poniesienie kosztów związanych z leczeniem ofiar. To mogą być nawet setki tysięcy złotych. Zwłaszcza że od sierpnia obowiązują przepisy, które pozwalają starać się o odszkodowanie za straty moralne po stracie najbliższych.

Oprócz likwidacji automatyzmu eksperci przy MF i UOKiK chcą kolejnych zmian w ustawie. Do potwierdzenia zawarcia umowy z ubezpieczycielem wystarczyć ma tylko wydruk komputerowy, np. dowód opłacenia składki, pisze "GW". Policjantowi, który dokona kontroli na drodze i sprawdzi, czy jest ważna polisa, ma wystarczyć nawet e-mailowa korespondencja z ubezpieczycielem, świadcząca o tym, że kierowca chce u niego ubezpieczyć auto. Nie będzie wymagana oryginalna umowa podpisana z zakładem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co dalej z podwójnym OC?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!