Co dalej z "Wielką Trójką z Detroit"?

Co dalej z "Wielką Trójką z Detroit"?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ustawa, która przewidywała udzielenie GM, Chryslerowi i Fordowi kredytów w wysokości 14 mld USD przepadła w Senacie. Negocjacje rozbiły się o kwestie płacowe. Republikanie żądali, aby od 2009 r. wynagrodzenie pracowników amerykańskich koncernów (wraz z dodatkami 70 USD/h) zrównać z niższymi pensjami (średnio 48 USD/h) ich kolegów z firm japońskich działających w USA. Na to nie zgodzili się przedstawiciele związkowców z United Auto Workers (UAW). I nawet lobbujący za ustawą George Bush nie zdołał przekonać Republikanów do planu ratunkowego.

W najgorszej sytuacji jest General Motors, który już pod koniec grudnia może stracić płynność finansową i ogłosić bankructwo, pisze "Gazeta Wyborcza". Aby przetrwać do początku roku, koncern potrzebuje minimum 11 mld USD. W ślady GM idzie też Chrysler, który zapowiedział, że bez zewnętrznej pomocy stanie się niewypłacalny już na początku 2009 r. Straty koncernu tylko w III kw. 2008 wyniosły aż 6,1 mld USD.

W najlepszej sytuacji jest Ford. Prezes Alan Mulally zapowiedział, że jego firma nie potrzebuje rządowych pieniędzy, by przetrwać. Jest jednak obawa, że upadek GM i Chryslera wywoła ekonomiczny wir, w który wpadnie także Ford.

Tymczasem wielu poddostawców już zapowiedziało, że będzie żądało od całej trójki zapłaty z góry za dostarczone części, co może jeszcze pogłębić jej problemy. Choć projekt ustawy przepadł, koncernom chce pomóc administracja prezydenta Busha, przekazując część z 700 mld USD funduszu pomocy dla sektora finansowego zwanego planem Paulsona, pisze "GW". Z pierwszej transzy wypłat dla zagrożonych upadłością banków pozostało 20 mld USD. Drugą opcją choć niechętnie braną pod uwagę jest pomoc ze strony Rezerwy Federalnej. Ostatnią możliwością jest ogłoszenie bankructwa, powołując się na tzw. rozdział 11. kodeksu upadłościowego. Firma znalazłaby się pod ochroną sądu, który nadzorowałby proces restrukturyzacji przedsiębiorstwa i mógłby podjąć decyzję o umorzeniu części lub całości długów firmy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co dalej z "Wielką Trójką z Detroit"?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!