Coraz większe znaczenie bezpiecznych aut użytkowych

Coraz większe znaczenie bezpiecznych aut użytkowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern Daimler AG oglosił, że dostarczył klientom już 10 000 ciężarowych pojazdów Mercedes-Benz z aktywnym systemem hamowania awaryjnego Active Brake Assist. Systemy bezpieczeństwa w udokumentowany sposób pomagają zredukować liczbę wypadków - mówił podczas przekazania kolejnego pojazdu Andreas Renschler, członek zarządu Daimler Trucks i Daimler Buses.

Asystent hamowania awaryjnego Active Brake Assist został wprowadzony na rynek w 2006 r. i sprawdził się na drogach na ponad 1 mld km. System jest montowany w ciężarowych mercedesach, a od niedawna także w autobusach Mercedes-Benz i Setra. Aktywny system bezpieczeństwa w sytuacji nagłego zagrożenia zderzenia z poprzedzającym pojazdem automatycznie rozpoczyna pełne hamowanie awaryjne. Uaktywnia się tylko w sytuacji, jeśli kierowca nie zareaguje we właściwym momencie. Obecnie kierowcy samochodów ciężarowych mogą już podać przykłady z życia, z konkretnych sytuacji drogowych, w których Active Brake Assist uchronił ich przed wypadkiem. Sukces systemu Active Brake Assist w momencie jego wprowadzenia na rynek wcale nie był taki pewny. Popyt na oferowane od roku 1998/1999 inne układy wspomagające pracę kierowcy, m.in. system zapobiegający zapobiegający przechyłom bocznym, asystent pasa ruchu, system stabilizacji toru jazdy (ESP) oraz układ kontroli odległości od poprzedzającego pojazdu, był na początku raczej umiarkowany. Przełom nastąpił w 2006 r. dzięki szerokiej inicjatywie promocji systemów bezpieczeństwa Daimler AG. W jej ramach została zorganizowana seria eventów Safety Truck, Safety Coach oraz Safety Van w kilku europejskich krajach. Podczas jazd testowych w kontrolowanych warunkach klienci, media, towarzystwa ubezpieczeniowe i politycy przekonali się o skuteczności takich systemów. Dziś poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki składek, jeśli pojazdy użytkowe są wyposażone w rozwiązania techniczne sprzyjające bezpieczeństwu. Ponadto współpraca firm Allianz, Daimler oraz Dekra w ramach inicjatywy "Safety Plus" przyczyniła się do popularyzacji tych systemów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz większe znaczenie bezpiecznych aut użytkowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!