Daimler odrzuca propozycję wykupu części akcji przez Geely

Daimler odrzuca propozycję wykupu części akcji przez Geely
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncern Daimler AG odrzucił złożoną przez chiński holding Geely propozycję wykupu do 5 proc. udziałów w firmie w razie emisji dodatkowych akcji po obniżonych cenach - podała w środę agencja Reutera, powołując się na źródła znające treść prowadzonych negocjacji.

Mimo odrzucenia oferty Daimler zachęcił Geely do zakupu akcji na otwartym rynku - twierdzą źródła Reutera. Po obecnych cenach tego rodzaju transakcja byłaby warta 4,5 mld dolarów. Gdyby doszła do skutku, Geely stałoby się trzecim największym udziałowcem niemieckiego koncernu za Kuwait Investment Authority (6,8 proc. udziałów) i BlackRock (6 proc.). Byłaby to największa inwestycja holdingu od wykupienia Volvo za 1,8 mld dolarów w 2010 roku.

Według informatorów agencji Geely chciałoby uzyskać dostęp do opracowanej przez Daimlera technologii akumulatorów pojazdów elektrycznych i powołać z niemieckim koncernem wspólne przedsięwzięcie w Wuhan. Pomimo negatywnej odpowiedzi chiński holding nie traci nadziei na zawarcie porozumienia w nadchodzących tygodniach - podał Reuters.

Geely (właściwie: Zhejiang Geely Holding Group) jest właścicielem między innymi szwedzkiego Volvo. Wartość rynkowa holdingu jest szacowana na 32 mld dolarów. Według danych analityków Nomura Securities Geely kontroluje 5 proc. chińskiego rynku motoryzacyjnego.

Daimler prowadzi w Chinach wspólne przedsięwzięcie z konkurencyjną wobec Geely firmą BAIC Motor. W listopadzie niemiecki koncern ogłosił zamiar zainwestowania co najmniej 5 mld juanów (757 mln dol.) we wspólną produkcję akumulatorów i pojazdów elektrycznych w Chinach. Daimler współpracuje również z chińską firmą motoryzacyjną BYD. Mimo propozycji partnerów koncern konsekwentnie odmawia emisji nowych akcji.

Chińscy producenci samochodów prowadzą wzmożone inwestycje w ramach starań o sprostanie nowym zarządzeniom określającym minimalną sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych. Władze w Pekinie chcą w ten sposób ograniczyć uzależnienie Chin od paliw kopalnych i zmniejszyć poziom zanieczyszczenia w miastach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!