Deklaracja Driving Change Together. Polska będzie "napędzać zmiany" w transporcie

Deklaracja Driving Change Together. Polska będzie "napędzać zmiany" w transporcie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Powstawanie sieci partnerstw między władzami miast, regionów i państw, a także organizacji pozarządowych, których celem jest m.in. wymiana doświadczeń ws. elektromobilności i promocji takiego rodzaju transportu - zakłada deklaracja Driving Change Together przyjęta we wtorek podczas COP 24.

Chodzi o deklarację na rzecz działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu - "Driving Change Together - Katowice Partnership for E-mobility" - przedstawioną we wtorek podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Wsparcie dla Partnerstwa wyraziło ponad 30 krajów i kilkanaście organizacji pozarządowych.

Partnerstwo jest poświęcone kwestii zmiany technologicznej i organizacyjnej w stronę transportu zeroemisyjnego.

Jego sygnatariusze podkreślają, że aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego, w tym ograniczyć globalne ocieplenie do wartości znacznie poniżej 2°C, musi dojść do dekarbonizacji transportu za sprawą działań podejmowanych przez władze krajowe, regionalne i lokalne. Partnerzy deklaracji wyrażają zaniepokojenie, że zanieczyszczenie powietrza przez transport drogowy stanowi "rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia publicznego w naszych miastach i miasteczkach".

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną - jak wskazują - a w szczególności rozwój i stopniowe wprowadzanie pojazdów zeroemisyjnych, przyniesie wszystkim "realne korzyści gospodarcze, zdrowotne i środowiskowe". A lepsze planowanie przestrzenne oraz inwestycje strategiczne, w tym "ekologiczne zamówienia publiczne", związane m.in. z rozbudową sieci niskoemisyjnego transportu publicznego, jest istotną częścią transformacji.

Odnosząc się do działań na rzecz elektromobliności sygnatariusze wskazują m.in. na: "budowanie sieci inteligentnej infrastruktury, wplatanie zeroemisyjnej infrastruktury w tkankę społeczności miejskich i wiejskich", podnoszenie standardów jakości powietrza w miastach, czy rozwój nowych zeroemisyjnych technologii.

Do rozwoju elektromobilności mają się też przyczynić promocja zrównoważonej gospodarki obiegu zamkniętego, która miałaby "ograniczyć emisję w całym łańcuchu dostaw".

Jak podkreślono, "szybkie przejście na czysty transport jest w interesie wszystkich" - oznacza bowiem czystsze powietrze, innowacyjny przemysł oraz bezpieczny i stabilny klimat. 

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił powołanie wraz z Bankiem Światowym  specjalnego funduszu elektromobilności. Czytaj więcej: Polska razem z Bankiem Światowym powołuje fundusz elektromobilności
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deklaracja Driving Change Together. Polska będzie "napędzać zmiany" w transporcie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!