Eksport moto-przemysłu w I półroczu br. - dynamika utrzymana

Eksport moto-przemysłu w I półroczu br. - dynamika utrzymana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W pierwszym półroczu br., w eksporcie przemysłu motoryzacyjnego utrzymała się wysoka dynamika wzrostu. W ostatnim miesiącu I półrocza zakłady motoryzacyjne wyeksportowały produkty o łącznej wartości blisko 1,68 mld euro. Osiągnięty wynik był o 5,56% wyższy niż w maju. Jednocześnie poziom eksportu był aż o 22,57% wyższy od uzyskanego przed rokiem - wynika z raportu AutomotiveSuppliers.pl specjalizującej się w monitoringu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Pod względem wartości najwięcej za granicę sprzedano: samochodów osobowych i dostawczych(630,37 mln euro), części (509,6 mln euro) i silników Diesla (210,04 mln euro). Spośród 10 grup towarowych 9 miało tendencję wzrostową, z których najniższa wyniosła 22,96% (części i akcesoria) a najwyższa 379,70% (nadwozia). Jedynie w przypadku silników wysokoprężnych odnotowano spadek o ponad jedną czwartą (- 25,76%) w stosunku do czerwca '07. Należy to tłumaczyć obserwowanym od kilku miesięcy spadkiem sprzedaży na rynku europejskim samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

W okresie I-VI '08 wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego wyniosła blisko 10,17 mld euro i jest to więcej o ponad 2,34 mld euro od uzyskanej w tym samym okresie roku poprzedniego. Dynamika eksportu pierwszego półrocza 2008 r. była bardzo wysoka i wyniosła aż 129,98%. Od lat niezmiennie głównym rynkiem zbytu przemysłu motoryzacyjnego są kraje Unii Europejskiej. Uzależnienie od tego rynku jest w dalszym ciągu duże. W I półroczu br. 81,38% całości eksportu branży trafiło do krajów UE. Zauważalne jest jednak stałe obniżanie tego wskaźnika. W ciągu 12 miesięcy (VI '07 - VI '08) udział rynku unijnego spadł o ponad 6,2%.

Od lat najważniejszym rynkiem zbytu pozostają Niemcy (23,22% całości eksportu za 2 361,12 mln euro). Drugie miejsce przypadło Włochom (16,95%, 1 723,07 mln euro). Trzecim rynkiem zbytu pozostaje Wlk. Brytania (7,21%, 733,24 mln euro). Na czwartym miejscu plasuje się Francja (5,54%, 562,93 mln euro). Pierwszą piątkę zamyka Hiszpania (5,34%, 543,17 mln euro). Na wymienione rynki przypada blisko 58,26% całości eksportu polskiego moto-przemysłu. W eksporcie branży dominują niezmiennie 3 grupy produktów: samochody osobowe i towarowo-osobowe, części i akcesoria oraz silniki wysokoprężne. Ich łączny udział w eksporcie branży w pierwszym półroczu 2008 wyniósł 82,26% ale w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego spadł o 3,37%.

Od lat największy udział w eksporcie mają samochody osobowe i towarowo-osobowe. W okresie pierwszego półrocza 2008 r. ich wartość wyniosła ponad 3,69 mld euro (dynamika 132,48%), co stanowiło 36,34% udziału w całości eksportu branży. Pierwsze półrocze zamknęło się rekordowymi wynikami eksportu przemysłu motoryzacyjnego. Osiągnięta wartość ponad 10 mld euro stanowi 62,5% całego zeszłorocznego eksportu (16 mld euro). Obserwując spadek sprzedaży nowych samochodów na rynku Unii Europejskiej, będącej głównym odbiorcą produktów motoryzacyjnych, nie należy oczekiwać utrzymania blisko 130% dynamiki eksportu w drugiej połowie roku szczególnie w IV kwartale, jednakże tegoroczne wyniki eksportu tego sektora polskiej gospodarki będą wyższe od zeszłorocznych. Firma AutomotiveSuppliers.pl szacuje, że w całym 2008 roku wartość eksportu branży samochodowej powinna wynieść około 18,5 - 19,2 mld euro - sumę nie odnotowaną w historii tego sektora w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!