Fiat i kooperanci na fali

Fiat i kooperanci na fali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fiat Auto Poland to jedyny koncern motoryzacyjny w kraju, który podczas kryzysu zwiększył produkcję. Rosną też obroty współpracujących z nim firm.

W bieżącym roku firma AutomotiveSuppliers.pl, która zajmuje się monitoringiem przemysłu motoryzacyjnego, prognozuje spadek produkcji krajowej do ok. 870 tys. aut, czyli o 12 proc. Tymczasem fabryka Fiata w Tychach pracuje pełną parą. Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów z jej taśm montażowych zjechało 438 700 samochodów. To o ponad 72 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

– W 2009 roku z naszych taśm montażowych na pewno zjedzie ponad pół miliona samochodów – zapowiedział jeszcze w lipcu Bogusław Cieślar, rzecznik FAP. Teraz mówi się nawet o 600 tys. sztuk.

– Taki wynik będzie miał pozytywny wpływ zarówno na kondycję dostawców Fiata, jak i na stan całego rynku automotive – twierdzą analitycy z Polskiego Związku Motoryzacyjnego.

Obecnie Fiat zatrudnia ok. 6 tys. osób. Drugie tyle pracuje u kooperantów działających na terenie zakładu w Tychach. Fabryka – po zakończonej niedawno rozbudowie i przyjęciu 300 dodatkowych ludzi – jest w stanie produkować nawet 2320 pojazdów na dobę. Teoretycznie oznacza to, że co 33 sekundy może powstać tu jedno auto.

Polska część Fiata, czyli FAP, składa się z 16 spółek i czterech przedsiębiorstw typu joint venture. Jest to najważniejszy – poza Włochami i Brazylią – element Fiat Group Automobiles. Kontakty FAP z krajowymi kooperantami koordynowane są przez bielską spółkę Purchasing Poland.

– Kiedy rośnie nasza produkcja, automatycznie wzrasta też zapotrzebowanie na części dostarczane z zewnątrz. Nam wiedzie się całkiem, całkiem, a dostawcom na pewno również nie jest gorzej niż przed rokiem czy dwoma. O ich konkretnych wynikach finansowych nie chcę mówić, ale ten, kto wytwarza coraz więcej, ten żyje coraz lepiej – powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, wysoki przedstawiciel FAP.

Koncern utrzymuje ścisłe, tradycyjne związki nie tylko z podmiotami produkcyjnymi. Dyrektor tyskich zakładów Zdzisław Arlet podkreśla znaczenie, jakie firma przywiązuje do współpracy z Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej oraz – co oczywiste – z własnym Centrum Naukowo-Badawczym (Centro Ricerche Fiat) w Turynie.

Sami dostawcy – zasłaniając się tajemnicą handlową – nie chcą mówić o szczegółach swojej współpracy z Fiatem. Pytani o osiągane wyniki finansowe, czy skalę produkcji odpowiadają krótko: – Jest nieźle, oby tak dalej.

Fiat utrzymuje swą dominującą pozycję, co jest dobrą wiadomością dla związanych z nim kooperantów. Zła natomiast to taka, że inni producenci nie nadążają za liderem, a przecież część dostawców tyskiego potentata pracuje również dla jego konkurentów.

FIAT (Fabbrica Italiana di Automobili Torino) obecny jest w 190 państwach. Projektuje, wytwarza i sprzedaje nie tylko samochody osobowe, ale również ciężarówki, autobusy, traktory, maszyny rolnicze, maszyny do robót ziemnych, silniki i komponenty motoryzacyjne oraz środki i systemy produkcji.

Koncern posiada udziały w 654 spółkach, należy do niego 180 zakładów produkcyjnych i 116 ośrodków badawczych. Roczna wartość różnego typu zakupów dokonywanych przez Fiata na całym świecie przekracza 35 mld euro. Ogółem z koncernem kooperuje ponad 10 tys. dostawców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!