Fiat musi przyjąć do pracy członków radykalnego związku

Fiat musi przyjąć do pracy członków radykalnego związku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd w Rzymie nakazał, by koncern Fiat przyjął do pracy 145 robotników w fabryce w Pomigliano d'Arco, którzy należą do radykalnego lewicowego związku zawodowego Fiom. W wyroku podkreślono, że robotnicy byli dyskryminowani.

W czwartek o decyzji sądu poinformował związek metalowców Fiom, który należy do największej we Włoszech lewicowej centrali związkowej CGIL. Ponadto w wydanym orzeczeniu sąd nakazał, by Fiat wypłacił 19 członkom związku odszkodowania - po 3 tys. euro - za poniesione straty.

W ostatnich latach działacze tego związku ostro krytykowali strategię turyńskiego koncernu, jako jedyni nie podpisali umowy, na mocy której do zakładu w Pomigliano d'Arco przeniesiono z Polski produkcję nowej pandy. Wcześniej zmodernizowano zakład i zreorganizowano pracę. Związek twierdził, że wprowadzone tam nowe zasady pracy, to łamanie praw pracowniczych. Związek odrzucił argumentację dyrekcji z Turynu o tym, że unowocześnienie przestarzałego zakładu oraz zwiększenie dyscypliny są niezbędne, by mógł on być wydajny i konkurencyjny.

W rezultacie koncern w 2010 r. nie przyjął do pracy w zmodernizowanym zakładzie członków związku Fiom. Ten zaś skierował sprawę do sądu, powołał się na europejską dyrektywę zakazującą dyskryminacji.

Sąd stwierdził, że do dyskryminacji doszło, o czym świadczy przeanalizowana najnowsza dokumentacja, z której wynika, że wśród 2093 osób, które przyjęto ponownie do pracy nie ma członków związku Fiom.

Wydane orzeczenie - kierownictwo związku - uznało za wielkie zwycięstwo. Przywódczyni centrali CGIL Susanna Camusso oświadczyła: "Nareszcie dobra wiadomość". Podkreśliła, że pracownicy mają prawo do swobodnego wyboru związku, do którego chcą należeć.

Podobnego zdania są politycy włoskiej lewicy i centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Przychylnie stanowisko sądu ocenił lider centrowej centrali Cisl Raffaele Bonanni. Jego organizacja była w ostrym sporze z Fiom na tle ocen strategii Fiata.

Fiat nie skomentował wyroku. W przeszłości jego dyrekcja wielokrotnie zarzucała związkowi Fiom torpedowanie planów rozwoju włoskich fabryk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fiat musi przyjąć do pracy członków radykalnego związku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!