Ford rozważa zamknięcie dwóch fabryk w Rosji

Ford rozważa zamknięcie dwóch fabryk w Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykański koncern motoryzacyjny Ford rozważa zamknięcie dwóch fabryk w Rosji w ramach globalnego planu restrukturyzacji w nierentownych regionach - podała agencja Reutera, powołując się na kilka niezależnych źródeł.

  • Wygaszeniu ma ulec produkcja samochodów osobowych w zakładzie w obwodzie Leningradzkim oraz modeli EcoSport i Fiesta w fabryce w Republice Tatarstanu.
  • Amerykański koncern może zaprzestać w Rosji także produkcji modeli Kuga i Explorer, których budową zajmuje się innna jednostka w Republice Tatarstanu.
  • Jedno ze źródeł Reutersa twierdzi, że będzie tam kontynuowana produkcja dostawczego modelu Transit.

Rzeczniczka Forda w Rosji poinformowała, że w ramach nowej globalnej strategii firmy trwają obecnie dyskusje nad reorganizacją jej działalności na terytorium Rosji. "Ostateczna decyzja zostanie podjęta w drugim kwartale 2019 roku" - podała. Dodała również, że "wszystkie zakłady pracują normalnie". Odmówiła natomiast komentarza ws. zamknięcia fabryk w regionie Leningradu i Tatarstanu.

Po tym, jak koncern zanotował spadki we wszystkich regionach poza Ameryką Północną, w Europie dokonuje on cięć, w Ameryce Południowej zamyka linie produkcyjne, a w Chinach zwalnia tysiące pracowników - przypomniał serwis. W Rosji Ford jest w stanie produkować 360 tys. pojazdów rocznie. Jeśli dojdzie do zamknięcia zakładów w obwodzie Leningradzkim i jednej z fabryk w Republice Tatarstanu, Ford będzie produkować w Rosji wyłącznie lekkie samochody dostawcze - wynika z informacji Reutersa.

Według źródeł agencji, Ford w Rosji ponosi duże straty. W ubiegłym roku firma sprzedała tam ponad 53,3 tys. pojazdów, czyli o 5,7 proc. więcej niż w roku poprzednim. Agencja przypomniała jednak, że wynik ten jest znacznie niższy od 13-proc. wzrostu całego rosyjskiego rynku motoryzacyjnego, gdzie udział Forda od 2013 r. spadł z 3,8 proc. do 3 proc. Największymi konkurentami amerykańskiego producenta samochodów są w Rosji Avtovaz, Volkswagen, Kia, Hyundai i Toyota - wszystkie odnotowują wzrost udziału w rynku - zauważył Reuters.

Ford otwierając fabrykę w Sankt Petersburgu w 2002 r., był pierwszym międzynarodowym producentem samochodów, który uruchomił montaż swoich modeli w Rosji - przypomniał Reuters. W 2011 r. wraz z Sollers koncern założył spółkę joint venture, która uzyskała pożyczkę w wysokości 39 mld rubli (593 mld dolarów) od rosyjskiego banku Vnesheconombank (VEB). Ford i Soller posiadają po 50 procent udziałów, ale od momentu wykupu akcji uprzywilejowanych Ford kontroluje działalność.

W ubiegłym miesiącu szef Sollers Vadim Shvetsov, mówiąc o produkcji samochodów osobowych Forda w Rosji zauważył, że koncern "nie jest konkurencyjny w niektórych segmentach".

Przedstawiciele VEB przekazali agencji, że Ford i Sollers rozważają różne opcje restrukturyzacji wspólnego biznesu, a przedmiotem dyskusji była również restrukturyzacja pożyczki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!