Gliwicka fabryka Opla ma 20 lat

Gliwicka fabryka Opla ma 20 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gliwicka fabryka samochodów Opla - jedna z największych i najważniejszych inwestycji w woj. śląskim po przełomie ustrojowym - ma 20 lat. Pierwszy Opel Astra Classic zjechał z linii produkcyjnej fabryki 31 sierpnia 1998 r.

  • Produkcja pierwszego modelu gliwickiej fabryki, Astry Classic, rozpoczęła się 31 sierpnia 1998 r. i trwała cztery lata, do 2002 r.
  • Obecnie w Gliwicach powstaje m.in. Astra piątej generacji - dotąd wyprodukowano ponad 344 tys. egzemplarzy tego modelu.
  • Firma Opel Manufacturing Poland, należąca obecnie do międzynarodowego koncernu PSA, właściciela marek Citroen i Peugeot, przygotowuje się do uruchomienia w przyszłym roku w fabryce w Tychach silników benzynowych PureTech.

Produkcja pierwszego modelu gliwickiej fabryki, Astry Classic, rozpoczęła się 31 sierpnia 1998 r. i trwała cztery lata, do 2002 r. Model był jednym z największych wówczas projektów marki Opel. Wprowadzono w nim szereg innowacji, np. poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, ABS w standardowym wyposażeniu czy ekran na konsoli centralnej będący nowością w skali światowej. Astra F była najlepiej sprzedającym się Oplem w historii tej marki.

Gliwicka "Jedynka" była czterodrzwiowym sedanem z napędem na przednią oś i silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 litra z manualną pięciobiegową skrzynią biegów. Łącznie z taśmy montażowej zakładu zjechało blisko 103,3 tys. aut tego modelu. Później w zakładzie produkowany był także m.in. mikrovan Agila, Opel Zafira czy kabriolet Cascada, a także kolejne generacje Astry, oznaczane kolejnymi literami alfabetu. 

Milionowy samochód z fabryki Opla w Gliwicach zjechał z taśm w 2007 r. Była to Astra H Sedan, zwana Astrą III, w kolorze Magma Red z silnikiem benzynowym 1.8. Samochód ten trafi na rynek rosyjski.
Czytaj więcej: Milionowy samochód z fabryki Opla w Gliwicach



- Jubileusz skłania zawsze do wspomnień, a tych nam w gliwickim Oplu nie brakuje: wspaniałe modele z główną, bestsellerową, linią Astry, nagrody, które otrzymywaliśmy od przedsiębiorców, środowisk naukowych, studentów czy połączenie z zakładem produkującym jednostki napędowe w Tychach - wylicza dyrektor generalny Opel Manufacturing Poland Andrzej Korpak.

- Dzięki dwóm dekadom doświadczenia jesteśmy dobrze przygotowani na przyszłe wyzwania, które stawia nam bardzo dynamiczna branża motoryzacyjna. Do kolejnego wydarzenia jesteśmy już prawie gotowi - w 2019 roku uruchamiamy produkcję nowoczesnych silników PureTech w Tychach" - dodał dyrektor, cytowany w piątkowym komunikacie prasowym gliwickiego Opla.

W marcu br. Grupa PSA potwierdziła, że w 2019 r. rozpocznie wytwarzanie silników benzynowych PureTech w należącej do Opla fabryce w Tychach, gdzie od kilku lat nie była prowadzona produkcja. Tyska fabryka przygotowuje się obecnie do jej uruchomienia - zmodernizowano infrastrukturę zakładu, powiększono powierzchnię produkcyjną, całkowicie wymieniono maszyny i urządzenia. Technologie produkcji i sterowania, wspierane zaawansowanymi systemami informatycznymi w przyszłym roku mają być w pełni gotowe do produkcji silników. Według wcześniejszych informacji związkowców z fabryki, produkcja silników powinna rozpocząć już w początkach przyszłego roku.

Dwudziestolecie uruchomienia produkcji w polskim zakładzie Opla jego pracownicy postanowili uczcić we wrześniu 20-godzinnym biegiem. Będzie to trzeci bieg firmowy, w tym roku w szczególnej formie sztafety, która pozwoli utrzymać go przez 20 godzin. Przedsięwzięcie zakończy się uroczystością wręczenia medali jej uczestnikom w czasie wrześniowego Pikniku dla Rodzin i Przyjaciół Opla.

Obecnie wytwarzana w Gliwicach Astra K jest produkowana od 29 września 2015 r. Do końca lipca tego roku polska fabryka Opla wyprodukowała 344 tys. 66 sztuk Astry piątej generacji.

Opel Manufacturing Poland zatrudnia obecnie ponad 3 tys. osób, w większości w fabryce samochodów w Gliwicach. W ub. roku zakład wyprodukował ponad 165,2 tys. samochodów, o 18 proc. mniej niż w rekordowym dla zakładu 2016 r., kiedy w Gliwicach powstało ponad 201,2 tys. aut. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że wielkość produkcji to pochodna zapotrzebowania rynku. Na spadek liczby wytworzonych aut wpłynął w dużym stopniu Brexit, co wiąże się z tym, iż rynek brytyjski jest jednym z najważniejszych dla wytwarzanego w Gliwicach Opla Astry.

Czytaj także: 
Polska fabryka Opla tnie koszty i ogranicza zatrudnienie. Pracowników wyśle za granicę
Andrzej Korpak, Opel: cykliczność jest wpisana w produkcję motoryzacyjną
Opel Manufacturing Poland to część europejskiej spółki Opel, która w ub. roku została przejęta od amerykańskiego General Motors przez francuską grupę PSA, właściciela marek Citroen i Peugeot. W listopadzie ub. roku nowy właściciel przedstawił plan dla Opla pod nazwą PACE!, zakładający m.in. utrzymanie wszystkich europejskich zakładów tej firmy, poprawę jej konkurencyjności oraz wzmocnienie pozycji rynkowej i osiągnięcie prognozowanych zysków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Gliwicka fabryka Opla ma 20 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!