XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

InPost spodziewa się 25-80 proc. wzrostu obrotów w '13

InPost spodziewa się 25-80 proc. wzrostu obrotów w '13
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

InPost, spółka z grupy Integer.pl, spodziewa się, że w związku z uwolnieniem od początku 2013 roku rynku przesyłek do 50 g, jego przychody wzrosną od 25 do 80 proc. - poinformował PAP Rafał Brzoska, prezes Integera. Dodał, że branża operatorów pocztowych negatywnie ocenia przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt prawa pocztowego.

"Dzięki uwolnieniu przesyłek do 50 g, w przyszłym roku obroty InPost powinny wzrosną od 25 do 80 proc. Te szacunki bazują na rozmowach, które prowadzimy na rynku. Spodziewam się wielu ciekawych kontraktów z podmiotami, z którymi wcześniej nie mieliśmy okazji współpracować. Wiele z nich czekało właśnie na liberalizację rynku" - powiedział PAP Brzoska.

"Szacujemy, że nasze udziały w rynku usług pocztowych na koniec 2012 r., pomimo 7 proc. spadku rynku, wzrosną do około 16-17 proc. z 14 proc. w 2011. W 2013 roku jednak jak najbardziej realne jest osiągnięcie pułapu 22 proc." - dodał.

Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy liberalizującej rynek pocztowy zgodnie z dyrektywami UE. Od początku 2013 r. ma m.in. zniknąć monopol Poczty Polskiej na listy o masie mniejszej niż 50 g.

Z mocy ustawy państwo nadal będzie gwarantowało świadczenie tzw. usług powszechnych. Usługi powszechne przez pierwsze trzy lata po wejściu w życie ustawy liberalizującej będzie z jej mocy świadczyć Poczta Polska, później jednak ich operator zostanie wybrany w drodze konkursu na kolejnych 10 lat.

"Ten projekt nie spełnia oczekiwań branży. To, że zostanie uwolniona kategoria do 50 g było już wiadomo wcześniej, wszyscy się tego spodziewali. Jest to wymóg dyrektyw unijnych. Natomiast to, że +tylnymi drzwiami+ przywraca się de facto monopol Poczty Polskiej na przekazy pieniężne, oceniam negatywnie" - powiedział Brzoska.

"Przyjęte przez rząd przepisy, w obecnym kształcie praktycznie uniemożliwiają podmiotom prywatnym skuteczną rywalizację z Pocztą Polską na operatora wyznaczonego. Jak tylko te przepisy zostaną przyjęte przez Sejm i się uprawomocnią, to oczywiste jest, że operatorzy prywatni będą skarżyć tą ustawę do Komisji Europejskiej, gdyż naszym zdaniem te przepisy są sprzeczne z duchem trzeciej dyrektywy" - dodał.

InPost, jest należącym do grupy Integer.pl operatorem usług pocztowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: InPost spodziewa się 25-80 proc. wzrostu obrotów w '13

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!