XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jubileusz fabryki opon w Dębicy

Jubileusz fabryki opon w Dębicy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fabryka Oponiarska Dębica skończyła 75 lat. Powstała w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego i z tej okazji w piątek w Dębicy (Podkarpackie) odsłonięto pomnik poświęcony pamięci twórców COP i założycieli fabryki.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu prezes zarządu fabryki Jacek Pryczek, zakład obecnie należy do najnowocześniejszych na świecie. "Należymy do ekstraklasy przemysłu oponiarskiego. Niewiele zakładów w Europie może poszczycić się takimi standardami technologicznymi i jakościowymi, jakie mamy tutaj w Dębicy. I jesteśmy z tego dumni" - mówił.

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska zaznaczyła, że branża oponiarska jest ważną gałęzią przemysłu, która odpowiada m.in. za bezpieczny transport towarów.

Natomiast Krzysztof Król z Kancelarii Prezydenta RP podkreślił, że dębicka fabryka jest "przedmiotem dumy Rzeczpospolitej".

Pomnik, który został w piątek odsłonięty, znajduje się przed wejściem do dębickiej fabryki. Jest to głaz narzutowy, na którym umieszczono tablicę z napisem "W hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego i Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy 1939-2014".

4 kwietnia 1939 roku w Dębicy uroczyście otwarto Fabrykę Gum Jezdnych. W uroczystości wziął udział twórca COP-u Eugeniusz Kwiatkowski. W czasie II wojny światowej zakład przejęli Niemcy i utworzyli w nim warsztat samochodowy. Maszyny wywieziono do Rzeszy. Po wojnie wznowiono produkcję opon w Dębicy.

W latach 70. XX. fabryka zmienia nazwę na "Stomil"; zaczyna produkcję opon bezdętkowych. Następne dziesięciolecie to regres i zastój fabryki. W 1991 r. fabryka staje się jednoosobową spółką Skarbu Państwa, a trzy lata później debiutuje na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.

W 1995 r. kontrolny pakiet akcji nabywa amerykański koncern The Goodyear Tire&Rubber Company. Do tej pory koncern zainwestował w Dębicy ok. 170 mln dolarów. Obecnie fabryka zatrudnia ok. 3 tys. pracowników.

Plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego został przyjęty przez Sejm w 1937 r. Położony w widłach Wisły i Sanu COP był jedną z największych inwestycji gospodarczych w Polsce międzywojennej. Decyzja o budowie COP-u była związana z koniecznością uprzemysłowienia kraju i zlikwidowania przeludnienia wsi.

Budowa COP-u kosztowała ok. 1 mld złotych (wliczając w to inwestycje kapitału prywatnego). W zakładach produkujących w ramach COP-u zatrudnienie znalazło 107 tys. ludzi, z czego 91 tys. w przemyśle, 10 tys. w handlu i 6 tys. w rzemiośle.

Największymi inwestycjami COP-u były: budowa zapory i elektrowni wodnej w Rożnowie na Dunajcu, Huty Stalowa Wola, fabryk Polskich Zakładów Lotniczych (Wytwórni Płatowców w Mielcu i Wytwórni Silników w Rzeszowie), fabryki celulozy w Niedomicach, elektrowni i zbiornika w Czchowie; rozbudowa Zakładów Zbrojeniowych w Starachowicach i Państwowej Fabryki Broni w Radomiu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jubileusz fabryki opon w Dębicy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!