XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolejne 100 osób straci pracę w związku z sytuacją Fiata

Kolejne 100 osób straci pracę w związku z sytuacją Fiata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kolejne ok. 100 osób straci w woj. śląskim pracę w związku ze zmniejszeniem produkcji i zatrudnienia w tyskiej fabryce Fiata. Liczba zadeklarowanych zwolnień w firmach kooperujących z fabryką wzrosła tym samym do ok. 850 - wynika z informacji pracodawców.

Wraz z 1450 osobami tracącymi pracę bezpośrednio w zakładzie Fiata w Tychach, oznacza to zwolnienie ok. 2,3 tys. osób. Urzędy pracy szacują, że liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach zwrócił się niedawno do 75 firm z woj. śląskiego, kooperujących z tyską fabryką, z prośbą o informację, czy ograniczenie produkcji w Fiacie wpłynie na kondycję tych przedsiębiorstw i pociągnie za sobą ewentualne zwolnienia. Dotychczas odpowiedziało 27 firm, z których 12 zapowiedziało zwolnienia - w sumie ok. 850 osób. W ciągu kilku ostatnich dni, w miarę przekazywania informacji przez kolejne firmy, liczba ta wzrosła o ok. 100.

Rzeczniczka katowickiego WUP Paulina Cius powiedziała w piątek PAP, że nie wszystkie firmy kooperujące z Fiatem, które w ślad za nim zmniejszają zatrudnienie, robią to w drodze zwolnień grupowych. Niektóre z nich redukują załogę np. o kilkanaście osób i zgodnie z przepisami nie muszą zgłaszać tego urzędom pracy; odpowiadają jednak na ankietę WUP.

Według wcześniejszych informacji zwolnienie ok. 100 osób zaplanowała firma Johnson Controls w Bieruniu, a spółki Delfo i DP Metal Processing w Tychach odpowiednio 265 i 18 pracowników. Zwolnienia przewiduje też m.in. spółka Magneti Marelli, posiadająca zakłady w kilku miejscach w woj. śląskim.

Programy wsparcia dla zwalnianych pracowników szykują powiatowe urzędy pracy. Dotychczas osiem z nich, w różnych miastach woj. śląskiego, złożyło wnioski o dodatkowe w sumie ponad 10 mln zł na ten cel. Najwięcej - 5,2 mln zł - dostanie urząd w Tychach, gdzie mieszka najwięcej zwalnianych osób.

Środki z urzędów pracy mogą być przeznaczone m.in. na szkolenia i przekwalifikowania, prace interwencyjne (refundacja części wynagrodzenia danej osoby u innego pracodawcy), wsparcie na własny biznes oraz refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy u nowego pracodawcy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejne 100 osób straci pracę w związku z sytuacją Fiata

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!