Komisja Europejska podejrzewa zmowę między BMW, Daimlerem i VW

Komisja Europejska podejrzewa zmowę między BMW, Daimlerem i VW
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska wszczęła we wtorek dochodzenie ws. możliwej zmowy rynkowej między niemieckimi koncernami BMW, Daimlerem i VW, która miałaby dotyczyć technologii ograniczających emisje spalin. KE sprawdzi, czy firmy naruszyły unijne przepisy antymonopolowe.

  • Komisja bada, czy BMW, Daimler i VW uzgodniły, że nie będą konkurować ze sobą w kwestii opracowania i wdrożenia systemów zmniejszenia szkodliwych emisji w samochodach osobowych zasilanych benzyną i olejem napędowym.
  • Technologie te mają sprawić, że pojazdy te będą mniej szkodliwe dla środowiska. Jeśli okaże się to faktem, to zmowa mogła pozbawić konsumentów możliwości zakupu samochodów, które są mniej szkodliwe dla środowiska.
  • Unijne przepisy zakazują tworzenie karteli i zmów cenowych. Dochodzenie ma być przeprowadzone w trybie pilnym.

"Komisja bada, czy BMW, Daimler i VW uzgodniły, że nie będą konkurować ze sobą w kwestii opracowania i wdrożenia systemów zmniejszenia szkodliwych emisji w samochodach osobowych zasilanych benzyną i olejem napędowym. Technologie te mają sprawić, że pojazdy te będą mniej szkodliwe dla środowiska. Jeśli okaże się to faktem, to zmowa mogła pozbawić konsumentów możliwości zakupu samochodów, które są mniej szkodliwe dla środowiska" - powiedziała we wtorek komisarz ds. polityki konkurencji Margrethe Vestager.

Komisja dotarła do informacji o tym, że przedstawiciele firm motoryzacyjnych BMW, Daimler, VW, Audi i Porsche (obie należą do VW) - zwanych, jak informuje KE, "kręgiem pięciu" - uczestniczyli w spotkaniach, podczas których omawiano między innymi opracowanie i wdrażanie technologii ograniczających szkodliwe emisje spalin. KE zamierza zbadać, czy doszło na nich do zawarcia zmowy, by ograniczyć rozwój i wdrożenie niektórych systemów kontroli emisji w samochodach sprzedawanych w Europie.

Dochodzenie dotyczy takich technologii, jak systemy selektywnej redukcji katalitycznej oraz filtrów cząstek stałych, które odpowiadają za ograniczenie szkodliwych emisji.

Formalne postępowanie wyjaśniające Komisji dotyczy wyłącznie systemów kontroli emisji. Były to jednak tylko niektóre z zagadnień omawianych przez "krąg pięciu". Na spotkaniach rozmawiano m.in. o wspólnych wymaganiach jakościowych dotyczących części samochodowych, wspólnych procedurach testowania jakości, czy maksymalnej prędkości, z jaką mogą się otwierać lub zamykać dachy kabrioletów.

Współpraca rozszerzyła się również na obszar testów zderzeniowych i manekinów do tych badań. Firmy samochodowe wymieniały się wiedzą techniczną w celu ulepszenia procedur testowania bezpieczeństwa samochodów.

Obecnie Komisja nie ma wystarczających dowodów, aby te dyskusje w ramach "kręgu pięciu" uznać za zachowania antykonkurencyjne. Unijne przepisy antymonopolowe pozwalają na współpracę techniczną, dzięki której ma się poprawić jakość produktów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Komisja Europejska podejrzewa zmowę między BMW, Daimlerem i VW

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!