XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komisja Europejska vs Polska: kolejny spór o samochody

Komisja Europejska vs Polska: kolejny spór o samochody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ograniczenie firmom prawa do odliczenia podatku zapłaconego w cenie samochodów osobowych i paliwa do nich narusza przepisy unijne. To opinia Komisji Europejskiej, która wszczęła postępowanie przeciwko Polsce.

Do Polski wysłany już został list zawiadamiający, który stanowi formalne obwieszczenie zarzutów, pisze Rzeczpospolita. Chodzi zaś o o te przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które po 1 maja '04 wprowadziły nowe ograniczenia w prawie do odliczenia podatku zapłaconego w cenie samochodów, kupowanych przez firmy oraz paliwa do tych pojazdów.

Po przystąpieniu do UE Polska dwukrotnie zmieniała przepisy w tym zakresie. Początkowo odliczenie VAT przysługiwało nabywcom samochodów "z kratką" (o dop.ładowności pow. 500 kg). Kryteria zmienił tzw. "wzór Lisaka". Karkołomne wyliczenie nie tylko ograniczyło prawo do odliczenia podatku naliczonego przy kupnie samochodów na firmę (w stosunku do przepisów obowiązujących do końca kwietnia '04), ale i pozbawiło prawa do odpisywania wydatków na paliwo od pojazdów, które nie spełniały nowych kryteriów. W efekcie - przypomina Rz - niektóre firmy straciły możliwość odliczania VAT od paliwa kupowanego do samochodów, które do 30 kwietnia '04 były uznawane za samochody ciężarowe, jako takie zresztą zostały kupione.

W sierpniu '05 przepisy zmieniono po raz drugi, wg sugestii ówczesnego wiceministra finansów Jarosława Nenemana. Nastąpiło dalsze ograniczenie prawa do odliczenia VAT'u. KE uznała, że Polska naruszyła tym samym przepisy wspólnotowe. Zgodnie bowiem z art. 17 (6) VI dyrektywy, dotyczącej podatku VAT (dziś art. 176 dyrektywy nr 112) państwo przystępujące do Wspólnoty może zachować tylko te ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego, które obowiązywały przed datą akcesji. Rzeczpospolita pisze zatem, że skoro 1 maja '04 nasz kraj zrezygnował z ograniczeń w wypadku samochodów z kratką, to nie powinien wprowadzać kolejnych. Innymi słowy, przedsiębiorcy powinni mieć możliwość pełnego odliczenia podatku VAT, i to zapłaconego zarówno w cenie samochodów, które będą użytkowane przez ich firmy, jak i paliwa do nich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Europejska vs Polska: kolejny spór o samochody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!