Kto weźmie Opla Gliwice?

Kto weźmie Opla Gliwice?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nikt nie rozmawia z polskim rządem o przyszłości fabryki Opla w Gliwicach i innych zakładów GM w Polsce, które wkrótce zmienią właściciela. Nie wiadomo, jaki los czeka polskie fabryki GM, m.in. zakład Isuzu w Tychach produkujący silniki, pisze "Gazeta Wyborcza".

Do końca maja balansujący na krawędzi bankructwa amerykański General Motors chce sprzedać kontrolny pakiet Opla i pozostałych zakładów w Europie, które zatrudniają ok. 56 tys. ludzi. To wielkie wyzwanie dla Polski, która była filarem GM w Europie Środkowej i Wschodniej. Z fabryki aut w Gliwicach do czasu kryzysu wyjeżdżało co szóste auto Opla produkowane w Europie. GM jest też wspólnikiem dwóch fabryk silników Diesla w Polsce - ma 60% w spółce z japońskim Isuzu produkującej silniki w Tychach, a także połowę udziałów w spółce z Fiatem produkującej w Bielsku-Białej. W zakładach tych pracuje ok. 4-5 tys. osób, a ich kooperanci zatrudniają jeszcze kilkadziesiąt tysięcy pracowników, przypomina "GW".

O przejęcie Opla zabiega Fiat, a konkurencyjną ofertę Berlin dostał od konsorcjum Rosjan i Magna International. To jeden z największych producentów części samochodowych na świecie, utworzony przez Franka Stronacha - Austriaka, który w 1954 r. wyemigrował do Kanady. Magna liczy na 19,1%akcji Opla, a 30% dostanie zaprzyjaźniony z Putinem rosyjski multimiliarder Oleg Deripaska i państwowy Sbierbank, największy rosyjski bank detaliczny - ujawnił dziennik "Rheinische Post".

Sprzedaż Opla może stać się testem solidarności UE w czasie kryzysu. - Państwa UE, w których znajdują się fabryki Opla, nie będą podejmować żadnych działań, nie informując o tym wcześniej pozostałych zainteresowanych państw i koordynując z nimi swoje postępowanie - zdecydowano w połowie marca na szczycie w Brukseli. Pierwsze skrzypce w negocjacjach gra rząd Niemiec, gdzie pracuje połowa europejskich pracowników GM. Na początku roku Berlin uzgodnił z administracją prezydenta USA powołanie nieformalnego zespołu ekspertów, który omawia przyszłość Opla. Zaraz potem GM do szukania partnera dla Opla wynajął bank Commerzbank, w którym 1/4 udziałów ma rząd Niemiec.

- Fiat chce utrzymać produkcję wszystkich fabrykach aut Opla w Niemczech, choć niepewny jest los niemieckiej fabryki silników - mówił minister Guttenberg po spotkaniu z szefem włoskiego koncernu. Utrzymania wszystkich miejsc pracy w niemieckim Oplu zażądał od Fiata wicekanclerz Steinmeier.

Co Fiat chce zrobić z fabryką Opla w Gliwicach? Konkurują one np. w produkcji minivanów Zafira z zakładami w Bochum, które jak spekulowano będą zamknięte. Nikt ze strony rządu i firm motoryzacyjnych w Polsce nie miał ochoty podjąć się dla "Gazety Wyborczej" spekulacji na ten temat.

Także Belgowie walczą o swoją fabrykę Opla. Zakładom w Antwerpii groziła likwidacja w 2010 r., bo przegrały z Gliwicami prawa do produkcji nowej wersji Astry. Ale w zeszłym tygodniu lokalne flamandzkie władze zaproponowały, że odkupią fabrykę w Antwerpii, aby zapewnić 200 mln euro na utrzymanie jej działalności.

- W rządzie nie ma chyba nikogo, kto zajmowałby się przyszłością polskich fabryk GM. A jeśli nikt nie będzie o nie walczyć, to decyzje o ich przyszłości będą podejmowane tylko za granicą - uważa Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.

Wiadomo już, że Fiat chce przejąć zakłady GM nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Południowej. Stanowiłyby część nowego globalnego koncernu, który włoski koncern planuje po podpisaniu w zeszłym tygodniu umowy o sojuszu z upadłym amerykańskim Chryslerem. Sąd w USA zezwolił Chryslerowi wykorzystać 1,8 mld USD państwowej pomocy na utrzymanie działalności, zanim majątek firmy przejmie spółka należąca do Fiata i związkowców Chryslera.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto weźmie Opla Gliwice?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!