Moto-import spadł o niemal połowę

Moto-import spadł o niemal połowę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze dwa miesiące importu przemysłu motoryzacyjnego br. przyniosły spadek jego poziomu o blisko 48%. To poziom minimalnie niższy od osiągniętego w 2006 r. Sytuacja pokazuje jak potężnie kryzys wpłynął na poziom importu. Spadek zamówień na samochody przełożył się na spadek zamówień części jak i na inne gałęzie przemysłu motoryzacyjnego. Dodatkowym niekorzystnym symptomem był słaby kurs naszej waluty który spowodował spadek zamówień towarów z zagranicy ze względu na ich zbyt wysoką cenę.

Głównymi importerami produktów do Polski są kraje Unii Europejskiej. Po pierwszych dwóch miesiącach możemy zaobserwować że spadek w stosunku do roku 2008 wynosi 47,81% Najważniejszymi rynkami importowymi z Unii są Niemcy, których udział w imporcie wyniósł 41,71%, na II pozycji są Włochy z importem na poziomie 14,63% i miejsce III - Francja - 8,51%. Na te trzy kraje przypada 64,85% całości polskiego importu.

Wśród krajów spoza wspólnoty dominującą pozycję zajmuje Korea z importem na poziomie 24,5%, Japonia - 20,75% i USA - 10,95%. Na uwagę zasługują również Chiny, które importują do naszego kraju towary w udziale 9,79%. Kraje te mają udział w imporcie na poziomie 65,99%, nie uwzględniając Chin, Japonia, USA i Korea mają udział na poziomie 56,2%.

Do Polski głównie trafiają samochody osobowe, części zamienne i auta ciężarowe. Po pierwszych dwóch miesiącach br. łączna suma udziału importu w tych grupach wyniosła 87,07% na kwotę ponad 1 mld euro.

Najważniejszym punktem polskiego importu od lat pozostaje rynek aut towarowo-osobowych. W ciągu dwóch miesięcy br. wartość takiego importu wyniosła 525 mln euro (44,86% w całości importu branży).

Najważniejszymi importerami aut osobowych i towarowo-osobowych po dwóch miesiącach 2009 r. były Niemcy, Wielka Brytania i Czechy. Ich udział w imporcie branży wyniósł 59,81% na kwotę 271 mln euro.

Następnym ważnym punktem polskiego importu pozostaje rynek części i komponentów, po dwóch miesiącach br. wartość ich importu wyniosła 414 mln euro (35,41% w całości importu). Głównymi i niezmiennymi importerami części i komponentów od lat pozostają Niemcy, Włochy i Czechy. W pierwszych dwóch miesiącach br. ich udział wyniósł 77,08% (942 mln euro).

Ostatnim istotnym punktem polskiego importu jest rynek samochodów ciężarowych - wartość importu w tym zakresie wyniosła ponad 79 mln euro, co stanowiło 6,8% udziału w całości. Głównymi importerami były Niemcy Włochy i Francja. Ich udział w imporcie branży wyniósł 70,33% (prawie 53 mln euro).

Wyniki za pierwsze dwa miesiące br. pokazują, że duży spadek wartości złotówki spowodował znaczący spadek importu. Polskim przedsiębiorcom przestało się opłacać importowanie drogich towarów z zagranicy i bardziej opłacalne było zwrócenie się do tańszej krajowej konkurencji. Wg prognoz Polskiej Izby Motoryzacji sytuacja ta nieszybko ulegnie zmianie i kolejne miesiące zapowiadają się na podobnym poziomie importu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Moto-import spadł o niemal połowę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!