Motobranża ciągnie rozwój technologiczny - wykorzystajmy to!

Motobranża ciągnie rozwój technologiczny - wykorzystajmy to!
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Z punktu widzenia rynku dostawców branży motoryzacyjnej widać mocne przesunięcie w kierunku Azji. - 40-50% uruchomień produkcji naszych klientów ma miejsce w Chinach. Budują tam fabryki, lokują kapitał, mówił podczas "motoryzacyjnej" sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rafał Wyszomirski Dyrektor Wykonawczy Globalnych Operacji Nexteer Automotive i Prezes Naxteer Automotive Poland.

Odnosząc się do sytuacji sektora na Starym Kontynencie, warto zauważyć, że 40% patentów motoryzacyjnych zgłaszanych jest jednak w Europie. W śród trendów, które można zauważyć na rynku samochodów zwraca uwagę pogoń ku zwiększeniu efektywności wykorzystania paliwa oraz ku technologiom, które sprawiają, że samochód jest nie tylko biernym produktem w rękach użytkowników ale i aktywnym narzędziem odpowiadającym na preferencje, rytm i styl życia jego posiadacza.

Prezes Wyszomirski zwrócił uwagę na przełom technologiczny, jakiego staliśmy się świadkami wraz z debiutem elektrycznego BMW i3. Do tego samochodu Nexteer uruchomił w zeszłym roku produkcję nowoczesnej przekładni kierowniczej wspomaganej oczywiście.... elektrycznie.
Co do sytuacji sektora części i komponentów w Polsce, prez. Wyszomirski zwraca uwagę na coraz wyższe kompetencje i profesjonalizm krajowych firm, które mają szanse przenieść się na większą skalę. Od 1994 r. nie bylo tak niskiego jak ostatnio poziomu sprzedaży samochodów osobowych w Europie. Badania wskazują, że na całym świecie młodzi ludzie mniej interesują się samochodami. W Japonii auta są na XVII miejscu najbardziej pożądanych dóbr. Do tego wydłuża się czas użytkowania samochodów, a więc trzeba grać ceną i tu jest rola Polski - choćby ze względu na niskie koszty pracy.

Prezes Nexteer Automotive w Polsce zwrócił uwagę na tendencję "materiałową" - duża presja na wymagania środowiskowe, coraz ostrzejsze normy emisji, nacisk na zmniejszanie zużycia paliwa - to wszystko wymusza stosowanie lekkich technologii - aluminium, kompozytów, tworzyw sztucznych: - Obudowy, które dotąd produkowane były ze stali lub aluminium teraz są z kompozytów. Eliminuje się obróbkę, a więc i koszty utrzymania maszyn. Gdybyśmy mogli te komponenty wytwarzać u nas, dodatkowo obniżyłoby to koszty. Do tego dochodzi miniaturyzacja elementów elektronicznych, których w samochodach jest coraz więcej, dodał Wyszomirski.

Dyskusja podczas EKG wskazywała wyraźnie: regulacje ekologiczne stymulują przemysł motoryzacyjny. Rewolucja ruszyła ok. 15 lat temu. Przykład? Przejście z systemów hydraulicznych na elektryczne. Do 2020 r. ma być tego 80%. To wywołuje konieczność zmiany technologii i wprowadzania nowych rozwiązań.

Prezes Wyszomirski jest przekonany, że motobranża ciągnie i będzie ciągnąć rozwój technologiczny i trzeba to w Polsce dobrze wykorzystać.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Motobranża ciągnie rozwój technologiczny - wykorzystajmy to!

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!