Motoryzacyjny zmierzch Zachodu

Motoryzacyjny zmierzch Zachodu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pierwszy raz w historii Chińczycy wyprzedzą Amerykanów w motoryzacyjnych zakupach.

W styczniu Chińczycy kupili 790 tys. nowych aut. - Pierwszy raz w historii w miesięcznej sprzedaży samochodów Chiny wyprzedziły USA, podkreślił Mike DiGiovanni, dyrektor zarządzający General Motors ds. globalnego rynku. Do tej zmiany liderów światowej motoryzacji doprowadziło załamanie na rynku USA. W styczniu Amerykanie kupili tylko 657 tys. samochodów, o 37% mniej niż przed rokiem. To był najgorszy od 26 lat miesiąc dla sprzedawców aut w USA. Z salonów Chryslera wyjechało aż o 55% mniej samochodów niż przed rokiem. Sprzedaż GM spadła o 49%, chociaż wiele aut tego koncernu można było w styczniu kupić na kredyt w ogóle bez oprocentowania. Ford zanotował spadek popytu na swoje auta o 40%, a sprzedaż Toyoty - drugiego po GM gracza na amerykańskim rynku - zmalała o 32%.

Już w zeszłym roku sprzedaż nowych aut w USA zmalała do 13,2 mln z 16,1 mln w 2007 r. A jeśli w tym roku Amerykanie nie wrócą szybko do salonów, sprzedaż nowych aut w USA może spaść do 9,8 mln sztuk, pisze "Gazeta Wyborcza".

DiGiovanni przewiduje, że Chińczycy w Roku Byka kupią 10,7 mln pojazdów i po raz pierwszy w historii mogą stać się największym rynkiem samochodowym świata. Także w Państwie Środka wielu kierowców z powodu kryzysu z mniejszą niż dotąd ochotą wydaje pieniądze na nowe pojazdy. Ale Pekin pomógł motoryzacji. Do końca roku rząd Chin obniżył z 10 do 5% podatki od zakupu nowych aut z silnikami do 1,6 l. Przygotowano też 730 mln USD dotacji dla rolników, którzy zamienią stare trójkołowe pojazdy na auta z silnikami do 1,3 l. Kolejne 1,5 mld USD subwencji dostaną producenci aut w Chinach na modernizację swoich zakładów.

To skromna pomoc w porównaniu do pieniędzy, jakie przeznaczył Waszyngton na ratowanie własnych koncernów. GM dostał już od władz USA 9,4 mld USD ratunkowych pożyczek, a Chrysler - 4 mld USD, kolejne 7,5 mld otrzymały finansowe spółki tych koncernów. W najbliższych tygodniach GM i Chrysler zaczną się ubiegać o kolejne transze pomocy, nawet do 11 mld USD, przypomina "GW". Na modernizację swoich fabryk i konstrukcję ekologicznych samochodów jesienią zeszłego roku amerykańskie koncerny dostały od Kongresu 25 mld dol. kredytów i z tych pieniędzy jeszcze nie skorzystały.

W fatalnych nastrojach jest branża motoryzacyjna Europy, pisze "Gazeta". W styczniu w Hiszpanii sprzedaż nowych aut spadła o 42%, licząc rok do roku, we Włoszech o 1/3, w Niemczech o 14%, a we Francji o 8%. Byłoby jeszcze gorzej bez pomocy państwa. Rząd Francji od grudnia daje do 1 000 euro premii nabywcom nowych aut, którzy jednocześnie oddają na złom pojazd co najmniej 10.letni. W Niemczech nabywcy aut spełniających Euro 5 są na 2 lata zwolnieni z podatku drogowego. Dodatkowo w ub.tygodniu Berlin postanowił przyznawać premię do 2,5 tys. euro nabywcom nowych aut, którzy oddadzą na złom samochód co najmniej 9.letni.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Motoryzacyjny zmierzch Zachodu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!