Na masową skalę fałszowali dane produktów. Podkopują gospodarkę Japonii

Na masową skalę fałszowali dane produktów. Podkopują gospodarkę Japonii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Eksperci zwracają uwagę, że coraz więcej renomowanych japońskich firm boryka się z problemami spowodowanymi złą prasą. Cierpi na tym renoma całego japońskiego przemysłu, co zaczyna niepokoić rząd w Tokio.

Przemysłowy gigant Kobe Steel boryka się właśnie z globalnym kryzysem po tym jak wyszło na jaw, że jego pracownicy posuwali się do fałszowania danych na temat produktów sprzedawanych kluczowym światowym odbiorcom, takim jak Boeing czy Toyota.

Z kolei nie dalej jak w ubiegłym tygodniu Nissan wstrzymał produkcję samochodów w Japonii w związku z problemami z przeglądami swoich pojazdów.

Jak podkreśla CNN, przez lata podziwiane za precyzję swoich produktów, japońskie firmy przemysłowe raz po raz trafiają na nagłówki gazet w związku z zawstydzającymi błędami, które mogą sporo kosztować, nie tylko pieniędzy.

- Podkopują wiarygodność japońskiego przemysłu, cenionego za bezpieczeństwo i wysoką jakość - przyznał w rozmowie z dziennikarzami Keiichi Ishii, minister transportu Japonii, odnosząc się do afer związanych z Nissanem i Kobo Steel.

Inne niedawne skandale to m.in. zabójcze poduszki powietrzne produkowane przez firmę Takata, „podkręcone” wyniki testów na efektywność paliwową Mitsubishi Motors czy wątpliwości co do ksiąg finansowych firmy Toshiba.

Według ekspertów problem zdaje się sugerować niewystarczający nadzór ze strony wyższych menedżerów, co może mieć związek z poświęceniem standardów jakości na rzecz walki o udziały w rynku.

To mocno kontrastuje z reputacją japońskiego przemysłu, którego legendarna wręcz jakość i dokładność, szczególnie w takich branżach jak motoryzacja czy elektronika, była jednym z czynników sukcesu japońskiej gospodarki od lat 70-tych XX wieku.

Faktem jest, że japońskie firmy mierzą się z niespotykaną wcześniej presją konkurencyjną ze strony przedsiębiorstw z Chin, Korei Południowej czy Tajwanu, czego wyrazem było np. przejęcie znanej japońskiej marki Sharp przez tajwańską firmę Foxconn.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na masową skalę fałszowali dane produktów. Podkopują gospodarkę Japonii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!