Niemiecka prasa: kompromitacja władz w sprawie Opla

Niemiecka prasa: kompromitacja władz w sprawie Opla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Decyzja amerykańskiego koncernu General Motors o rezygnacji ze sprzedaży Opla oznacza kompromitację niemieckich władz federalnych i krajowych - pisze w czwartek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W środę, po sześciu miesiącach negocjacji, GM ogłosił, że nie sprzeda większości udziałów w Oplu inwestorom preferowanym przez rząd niemiecki: kanadyjsko-austriackiemu producentowi części samochodowych Magna oraz rosyjskiemu bankowi państwowemu Sbierbank.

"Jest zrozumiałe, że kanclerz Angela Merkel źle zareagowała na wiadomość z Detroit (siedziby GM-PAP). Dopiero co zaintonowała na Kapitolu hymn na cześć stosunków niemiecko-amerykańskich, by następnie przed odlotem zostać sprowadzoną na ziemię przez bezwzględne fakty" - pisze "FAZ".

"Jakkolwiek skończy się historia z Oplem, obecnie należy stwierdzić, że władze federalne i cztery rządy krajowe poniosły porażkę w swej niepozbawionej kontrowersji akcji ratunkowej (...) Więcej nawet: władze się skompromitowały" - ocenia dziennik.

Zdaniem komentatora, w niczym nie pomoże to, że przedstawiciele rządów "próbują ukryć swój blamaż za retoryką oburzenia".

Także "Sueddeutsche Zeitung" pisze o blamażu rządu federalnego. "Przed wyborami dumna Merkel ogłosiła, że Opel został uratowany. Z dumą oznajmiła, że austriacko-kanadyjski producent części Magna i rosyjski Sbierbank przejmą spółkę motoryzacyjną Opel. Rząd chciał dorzucić 4,5 mld euro, więcej niż na ratunek każdego innego przedsiębiorstwa produkcyjnego w Niemczech. I nagle GM nie chce. Co za kompromitacja. Co za klęska" - komentuje "SZ".

Ocenia, że dążąc do uratowania Opla za wszelką cenę, rząd popełnił poważne błędy. Zbyt wcześnie opowiedział się po stronie konkretnego oferenta - Magny i Rosjan - a pozostałych wykluczył z gry. Według "SZ" nie doceniono również wpływu Komisji Europejskiej, która musi zatwierdzić każde działania pomocowe dla zagrożonych firm.

Dziennik "Bild" ocenia z kolei, że na decyzji GM "przegrali wszyscy".

"Przegrało przede wszystkim 50 tysięcy pracowników Opla w Europie, którzy stoją przed niepewną przyszłością. Stali się piłką w grze panów w Detroit. Przegrali również: rząd federalny i kraje związkowe, które miesiącami robiły wszystko, by uratować przedsiębiorstwo (...) przegranym jest także General Motors, którego dobre imię zostało zrujnowane. Koncernowi z USA nikt już nie ufa. I nikt nie może być pewny, że Amerykanie naprawdę mogą uzdrowić Opla" - dodaje "Bild".

Unijny komisarz ds. przemysłu Guenther Verheugen ocenił w rozmowie z gazetą "Hamburger Abendblatt", że decyzję GM należy traktować również jako szansę dla europejskich fabryk Opla i Vauxhall. Wezwał państwa Europy z zakładami spółki, by działały w porozumieniu. "Jeśli każdy dla siebie będzie negocjował z Detroit, Amerykanie wybiorą sobie najlepsze oferty" - ostrzegł.

Wiceprezes General Motors John Smith poinformował w środę wieczorem, że planuje się ograniczenie kosztów stałych w Oplu o 30 proc. oraz likwidację 10 tysięcy z ogólnej liczby około 55 tysięcy miejsc pracy w zakładach GM Europe. Tyle samo ludzi zamierzała zwolnić Magna w przypadku przejęcia spółki.

Likwidacja grozi zakładom w belgijskiej Antwerpii oraz niemieckim Kaiserslautern. Niepewna jest także przyszłość fabryki w Bochum w Niemczech, ale Smith zapowiedział, że GM może przyjąć inne rozwiązanie niż likwidacja tego zakładu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecka prasa: kompromitacja władz w sprawie Opla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!