Niemieckie dopłaty do nowych aut wspierają sprzedaż samochodów w Polsce

Niemieckie dopłaty do nowych aut wspierają sprzedaż samochodów w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Największym sprzymierzeńcem rodzimych dealerów samochodowych okazał się rząd niemiecki, który dopłacając klientom do nowokupowanych aut 2,5 tys. euro nie zastrzegł obowiązku nabywania ich na rodzimym rynku, wynika z analizy ekspertów firmy doradczej Deloitte. W tej sytuacji, z uwagi na korzystny kurs euro, Niemcy masowo kupują nowe auta w Polsce.

"Światowa branża motoryzacyjna pogrążyła się w głębokim kryzysie. Na jej ratunek ruszyły państwa, przeznaczając na ten cel ok. 50 mld USD w formie bezpośrednich subsydiów. Z pomocy zagranicznych rządów korzystają nie tylko ich rodzimi producenci, lecz także polscy dealerzy samochodowi" - napisali w analizie eksperci Deloitte.

Ich zdaniem, różne formy pomocy mające na celu pobudzenie popytu rynkowego okazały się dla branży motoryzacyjnej ostatnią deską ratunku, ale momentem zwrotnym w kontekście globalnym będzie powrót klientów do salonów samochodowych. Jednak, aby się tak stało, w parze z działaniami stymulującymi popyt powinny też iść środki poprawiające zaufanie konsumentów, rozwiązania ułatwiające dostęp do kredytów na zakup aut oraz plany inwentaryzacyjne dilerów.

Eksperci Deloitte podkreślają jednocześnie, że w Polsce - na przekór pogarszającym się nastrojom konsumenckim i utrudnionemu dostępowi do finansowania - wyniki branży motoryzacyjnej kształtują się odmiennie od rezultatów globalnych.

"Paradoksalnie, największym sprzymierzeńcem rodzimych dealerów samochodowych okazał się rząd niemiecki. Władze w Berlinie wprowadziły jednorazowe premie w wysokości 2,5 tys. euro za złomowanie starego auta i zakup nowego. Nie sprecyzowały jednak miejsca dokonania dotowanego zakupu. Rozwiązanie to spowodowało masowe zjawisko re-eksportu nowych aut z Polski do Niemiec" - ocenił menedżer w dziale doradztwa finansowego Deloitte, Przemysław Kromer.

Dodał, że z uwagi na niski kurs złotego względem euro, kupno nowego auta w Polsce jest korzystniejsze od zakupu takiego samego pojazdu w salonie niemieckim. Dlatego wielu Niemców kupuje nowe samochody właśnie w Polsce, a zjawisko re-eksportu szacuję obecnie nawet na poziomie 10 proc. całkowitej sprzedaży nowych samochodów w naszym kraju.

W ocenie Deloitte, dodatkowym bodźcem wspierającym naszą branżę samochodową może być wprowadzona przez polski rząd nowelizacja przepisów o akcyzie.

"Zgodnie z jej postanowieniami nowe auta mają być obłożone niższym podatkiem, a używane wyższym. Choć zmiana ta nie stanowi bezpośredniego wsparcia dla producentów, gdyż nasz budżet nie stać na takie działania, to może ona zarówno pozytywnie stymulować popyt na nowe samochody, jak i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska" - wyjaśnia dyrektor w dziale audytu, Marek Turczyński.

Według kwietniowych danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) liczba nowych samochodów osobowych sprzedanych w Polsce w marcu wyniosła 31 098 szt., co oznacza to wzrost o 2,5% wobec analogicznego okresu poprzedniego roku i o 3,0% wobec lutego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemieckie dopłaty do nowych aut wspierają sprzedaż samochodów w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!