Nowe unijne przepisy podniosą koszty napraw samochodów

Nowe unijne przepisy podniosą koszty napraw samochodów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyłącza się do protestów dealerów i producentów części zamiennych, którzy przeciwstawiają się planowanej przez Komisję Europejską reformie sektora motoryzacyjnego.

Chodzi o likwidację tzw. rozporządzenia GVO, które m.in. daje autoryzowanym serwisom prawo do korzystania przy naprawach z tańszych części zamiennych niepochodzących od producentów aut. Umożliwia też sprzedaż w jednym salonie samochodów różnych marek - pisze "The Wall Street Journal Polska"

Według unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes regulacje te przez sześć lat obowiązywania nie zdały egzaminu, a zwiększeniu konkurencji w motoryzacji bardziej przysłuży się poddanie jej ogólnym przepisom regulującym obrót gospodarczy w UE. Oponenci zmian twierdzą, że rozporządzenie GVO ograniczało monopolistyczne praktyki producentów, a przygotowywane zmiany oznaczają uległość KE wobec wielkich koncernów motoryzacyjnych.

UOKiK w dopiero co przekazanym Brukseli stanowisku sugeruje konieczność utrzymania odrębnych przepisów dla branży motoryzacyjnej. W opinii urzędu brak takich regulacji może doprowadzić do sytuacji, w której niezależne warsztaty pozbawione zostaną dostępu do danych technicznych pojazdów albo dostęp ten będzie znacznie utrudniony.

Posiadacze samochodów nie będą mogli swobodnie decydować o miejscu naprawy. Przygotowane i wyposażone w odpowiednią wiedzę niezbędną do naprawy będą bowiem jedynie autoryzowane stacje obsługi związane z koncernami samochodowymi.

- Może to wpłynąć na znaczne zwiększenie kosztów eksploatacji samochodów, a także wzrost cen części montowanych w pojazdach - uważa Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według niej wzrosną opłaty za prace wykonywane w autoryzowanych warsztatach. Obowiązujące rozporządzenie gwarantuje niezależnym stacjom obsługi dostęp do danych i specyfikacji technicznych, bez których w zasadzie niemożliwa jest naprawa samochodu. Po wygaśnięciu rozporządzenia dostęp do takich danych będzie znacznie utrudniony.

- Może to doprowadzić do migracji klientów do autoryzowanych warsztatów, a tym samym do kłopotów finansowych tych drugich, redukcji zatrudnienia, a nawet likwidacji działalności niezależnych warsztatów - przestrzega prezes UOKiK.

- To bardzo dobrze, że UOKiK dostrzega problem, ale nie sądzę, żeby ta opinia mogła cokolwiek zmienić. Polski urząd nie ma dużego wpływu na zmianę decyzji Komisji w sprawie stanowienie prawa ogólnoeuropejskiego - mówi Marek Konieczny z Polskiej Izby Motoryzacji, organizacji grupującej producentów części zamiennych, która wraz z Radą Dealerów protestuje przeciwko planowanym przez Brukselę zmianom w prawie motoryzacyjnym. Ostateczna decyzja w tej sprawie spodziewana jest w przyszłym roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe unijne przepisy podniosą koszty napraw samochodów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!