XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Od 24 stycznia alkomaty nie muszą być legalizowane

Od 24 stycznia alkomaty nie muszą być legalizowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To skutek nowego rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie prawnej kontroli metrologicznej urządzeń pomiarowych, które zacznie obowiązywać od czwartku.

Na liście przyrządów, które podlegają obowiązkowej legalizacji, nie znalazły się analizatory wydechu. Oznacza to, że policja, która dotychczas miała obowiązek (raz na pół roku) zbadać sprawność takiego urządzenia, teraz nie będzie musiała tego robić. Zamiast tego alkomaty będzie można poddawać innej, nieobowiązkowej procedurze tzw. wzorcowania, która sprawdzi ich precyzję. Będą mogły ją przeprowadzać również prywatne instytuty.

Rzeczpospolita cytuje Krzysztofa Hajdasa z Komendy Głównej Policji: - KGP obawiając się zmian prawa, jeszcze pod koniec ubiegłego roku zwróciła się do jednostek terenowych, aby te urządzenia, którym kończyła się ważność świadectw legalizacji, poddać jeszcze raz tej procedurze, na mocy wygasających przepisów. W ten sposób daliśmy sobie trochę czasu, aby przygotować się do zmian. Świadectwa są bowiem ważne jeszcze przez pół roku.

Nieoficjalnie policjanci zaznaczają jednak, że komplikacje mogą się pojawić. Z jednej strony nie wiadomo bowiem, jak sprawnie będzie przebiegała procedura wzorcowania ogromnej liczby alkomatów, z drugiej zaś - trudno przewidzieć, jak takie badania będą oceniać sądy.

Komplikacje mogą się pojawić, zwłaszcza gdy w toku postępowania sądowego okaże się, że wydruk z alkomatu jest jedynym dowodem, a zatrzymany nie był poddany dodatkowym badaniom krwi. Jest niemal pewne, że w takich sytuacjach obrońcy będą próbowali kwestionować prawidłowość takiego pomiaru. A o tym, czy urządzenie jest sprawne, zdecydują dopiero biegli specjaliści z zakresu miar, podaje Rz.

Zgodnie z ustawą - Prawo o miarach - prawnej kontroli metrologicznej podlegają przyrządy pomiarowe stosowane w ważnych dla państwa dziedzinach, takich jak ochrona zdrowia czy bezpieczeństwo. Kontrola obejmuje: zatwierdzenie typu danego przyrządu pomiarowego (po to, aby mógł być dopuszczony do użytku na terenie RP), a następnie okresową legalizację każdego egzemplarza. W ten sposób urzędowo się potwierdza, że jest on sprawny i jego wskazania są prawidłowe, jeżeli używane są zgodnie z przepisami.

Lista przyrządów pomiarowych podlegających tej procedurze jest ogłaszana w specjalnym rozporządzeniu ministra gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od 24 stycznia alkomaty nie muszą być legalizowane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!