XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ok. 1500 pracowników FSO na przymusowych urlopach

Ok. 1500 pracowników FSO na przymusowych urlopach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ok. 1500 pracowników zakładu FSO na Żeraniu przebywa na przymusowych urlopach w związku z planowanym do 22 czerwca przestojem fabryki. W tym czasie ok. 200 osób będzie pracować m.in. przy remontach.

Jak powiedział PAP przewodniczący NSZZ "Solidarność" w FSO Franciszek Piotrowski, przerwa w produkcji planowana była już na początku roku. Dodał, że kolejny przestój przewidziany jest od połowy lipca do połowy sierpnia.

O przerwie w produkcji na Żeraniu poinformował poniedziałkowy "The Wall Street Journal Polska".

"To nie jest tak, że cały zakład stoi; ok. 200 osób średnio dziennie pracuje; są prowadzone m.in. prace remontowe i prace związane z wysyłkami samochodów" - powiedział PAP prezes FSO SA Janusz Woźniak. "Przerwa jest uzgodniona ze związkami zawodowymi, zasady nieświadczenia pracy i urlopów także" - podkreślił.

Piotrowski wyjaśnił, że wynagrodzenie pracowników na przymusowych urlopach w związku z przestojem "to wielkość między 65 a 75 proc. nominalnego zarobku brutto". Dodał, że urlopami tymi objęci są wszyscy pracownicy, także administracyjni oprócz m.in. pionów personalnego i finansowego.

Prezes Woźniak pytany, czy jest to jedyny przestój planowany w tym roku, powiedział, że zależy to od oceny sytuacji. "W ciągu trzech miesięcy produkcja samochodów w Polsce spadła o 22 proc., eksport zmniejszył się o 16 proc.; w polskiej motoryzacji straciło pracę 20 tys. ludzi" - skomentował. "Ta sytuacja jest podstawą do przerwy u nas" - dodał.

Przewodniczący Solidarności w FSO pytany o możliwość zamknięcia zakładu, odparł, że "taki scenariusz się nie spełni, bo fabryka nie ma żadnych długów, pytanie jest tylko, czy będą zlecenia".

"Pracujemy na zlecenie General Motors w Korei, a sytuacja wynika z problemów całego koncernu i braku skoordynowanej polityki" - dodał Piotrowski. Przypomniał, że w marcu i kwietniu z FSO na Żeraniu zostało zwolnionych 650 pracowników.

Większościowym udziałowcem FSO SA jest UkrAVTO, właściciel AwtoZAZ-u, który wykupił długi Daewoo-FSO. Do końca 2006 r. FSO produkowało Lanosa i Matiza; obecnie produkuje Chevroleta na rzecz GM Daewoo Auto & Technology (GM DAT) w Korei. Pełne możliwości zakładu sięgają 250 tys. samochodów rocznie; przed przestojem zakład na Żeraniu pracował na jedną zmianę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ok. 1500 pracowników FSO na przymusowych urlopach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!