Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego popiera proponowane zmiany

Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego popiera proponowane zmiany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawione we wtorek przez rząd propozycje dotyczące karania nietrzeźwych kierowców idą w dobrym kierunku, ocenia prezes Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego Bartłomiej Morzycki, podkreślając, że należy zwiększyć poczucie nieuchronności kar.

Wg Stowarzyszenia, pomimo stopniowej poprawy w ostatnich latach, nietrzeźwi kierowcy stanowią w dalszym ciągu poważny problem i są jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce.

Morzycki podkreślił: - (...) nad większością przedstawionych przez premiera rekomendacji warto pracować, ponieważ idą one w dobrym kierunku i pokazują determinację rządu. Pomysł wyposażenia pojazdów w alkomaty wymaga określenia np. sankcji za brak alkomatu, a także danych technicznych takiego urządzenia, atestów, podkreślił Morzycki.

Wg niego obecne przepisy są już dość restrykcyjne, jednak każda dodatkowa sankcja może wpłynąć na postawę kierowców: - Warunkiem jest jednak to, aby kary były egzekwowane, co wpływa na poczucie nieuchronności kary, podkreślił Morzycki. I dalej: - (...) ważnym gestem świadczącym o determinacji rządu i parlamentu byłoby ograniczenie immunitetów w sposób pozwalający na ponoszenie konsekwencji za przewinienia w tym zakresie przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Skutecznym działaniem, które mogłoby wpłynąć na ograniczenie liczby pijanych kierowców, byłoby - jego zdaniem - wprowadzenie badania trzeźwości kierowcy przy każdej kontroli, niezależnie od przyczyny zatrzymania np. w sytuacji braku włączonych świateł. Wydłużyłoby to kontrolę policyjną kierowcy zaledwie o 15-30 sekund, a zdecydowanie wpłynęłoby na poczucie, że częściej może dojść do kontroli trzeźwości - powiedział szef Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Istotna jest równiez edukacja.

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego powstało w 2000 r. i działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jego członkami są przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych, administracji rządowej. Współpracuje z Global Road Safety Partnership w Genewie - międzynarodową organizacją zajmującą się sprawami poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Partnerstwo zrzesza 40 podmiotów, w tym firmy krajowe i międzynarodowe, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Wśród nich są m.in. Polski Czerwony Krzyż i Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej.

Rząd przedstawił we wtorek rekomendacje zmian w prawie dotyczące pijanych kierowców, proponując m.in., aby kierowca, który po raz pierwszy zostanie przyłapany na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, stracił prawo jazdy minimum na 3 lata (obecnie minimum rok) i zapłacił nawiązkę - co najmniej 5 tys. zł, a wyrok w takiej sprawie byłby publicznie ogłoszony. Osoba, która po raz drugi zostałaby przyłapana na jeździe pod wpływem alkoholu, traciłaby prawo jazdy na minimum 5 - 15 lat. Od 2015 r. miałby istnieć także obowiązek wyposażenia pojazdów w alkomaty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego popiera proponowane zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!