PKM Sosnowiec pożegnał ostatniego ikarusa i otworzył Izbę Tradycji

PKM Sosnowiec pożegnał ostatniego ikarusa i otworzył Izbę Tradycji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ostatni autobus marki Ikarus, należący do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, zjechał z trasy. Miał "na liczniku" ponad 2 mln km. Wysłużone autobusy i inne przedmioty związane z komunikacją miejską można teraz oglądać w Izbie Tradycji firmy w Będzinie.

Produkowane od lat 70. ubiegłego wieku na Węgrzech ikarusy przez wiele lat należały do najpopularniejszych pojazdów komunikacji miejskiej w Polsce. Choć nie są już produkowane od ponad 10 lat, nadal wożą pasażerów w niektórych polskich miastach. PKM Sosnowiec - największy przewoźnik obsługujący linie autobusowe w aglomeracji katowickiej - jeszcze 2 lata temu miał ich 60, czyli czwartą część całej floty.

Jak mówi prezes PKM Marek Pikuła, od tego czasu wozy tego typu nie były już remontowane i stopniowo wycofywano je z ruchu.

Kierowcy nie żałują pożegnania z ikarusami. - Nie ma co żałować. Nowsze autobusy łatwiej się prowadzi, płynniej, bez biegów. Cieszę się, że nie ma ich już na zajezdni i idąc do pracy nie muszę myśleć: znowu mogę trafić na ikarusa, mówił Mariusz Drabczyk, który m.in. ikarusami przejeździł 10 lat.

Pożegnanie z wozami węgierskiej marki, w PKM Sosnowiec połączono z dniem otwartym dawnej zajezdni w Będzinie, gdzie rozwijana będzie Izba Tradycji firmy - m.in. z dawnymi autobusami. Na razie dysponuje czterema takimi wozami. To Jelcz RTO 043 (czyli tzw. "ogórek") z 1974 r., Jelcz M11 z 1988 r., Ikarus 260 z 1985 r. i Ikarus - pogotowie techniczne z 1981 r. Wszystkie są sprawne i w stanie zbliżonym do oryginalnego. Firma remontuje trzy kolejne autobusy, m.in. ikarusa w wersji turystycznej z 1970 r.

Docelowo takich autobusów ma być 7. Nie będą tylko eksponatami, bo mają być w pełni sprawne i "na chodzie". Np. Jelcza RTO, którego zakupiono od Jelczańskich Zakładów Samochodowych (miał zostać zniszczony) wyremontowano i jest w ciągłej eksploatacji od 1974 r.. Okazjonalne użytkowanie swoich eksponatów odróżnia będzińską placówkę od innych muzeów tego typu

Prócz autobusów w Izbie Tradycji można obejrzeć m.in. wyposażenie dawnych warsztatów, historyczne tablice kierunkowe, bilety, kasowniki, stare katalogi części zamiennych czy instrukcje serwisowe (również po węgiersku). Kolekcję uzupełniają m.in. historyczne mundury pracowników komunikacji, kompletna kabina kierowcy ikarusa i prezentacja multimedialna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKM Sosnowiec pożegnał ostatniego ikarusa i otworzył Izbę Tradycji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!