Podwójne polisy OC zmorą właścicieli samochodów

Podwójne polisy OC zmorą właścicieli samochodów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kierowcy muszą płacić dwóm firmom. Próbuje z tym walczyć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

– Podwójne OC to stale rosnący problem – mówi „Rzeczpospolitej” Krystyna Krawczyk, dyrektor biura rzecznika ubezpieczonych.

Winny jest przepis o automatycznym przedłużaniu takiego rodzaju polisy, co ma zapewnić ciągłość ubezpieczenia i ochronę ofiar wypadków drogowych (to właśnie z polisy OC otrzymują odszkodowanie). Negatywne skutki tego mechanizmu ujawniają się najczęściej przy zmianie firmy ubezpieczeniowej. Najpóźniej na dzień przed upływem ważności starej umowy należy ją wypowiedzieć, dostarczając stosowne oświadczenie. Bez tego ubezpieczyciel dalej traktuje kierowcę jak swojego klienta. Ten zaś dowiaduje się o tym, otrzymując wezwanie do zapłaty. Nie pomaga tłumaczenie, że ubezpieczył się już w innej firmie. Podobny kłopot może powstać przy sprzedaży auta - wyjaśnia dziennik.

Zmianę przepisów postuluje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Efektów nie ma.

Sami ubezpieczyciele różnie podchodzą do problemu. Jedni twierdzą, że naciskają na agentów i multiagentów, żeby informowali nowych klientów o konieczności wypowiadania starych umów komunikacyjnego OC. Inni zapewniają, że nie trzymają nikogo na siłę. Część firm utrzymuje, że ustalona została praktyka rynkowa, czyli niezapisana w przepisach zasada, zgodnie z którą w przypadku podwójnego ubezpieczenia w OC pierwszeństwo ma ta umowa, którą klient zawarł świadomie. Nie wszyscy są jednak tego samego zdania.

– Za umowę ubezpieczenia OC, która została automatycznie przedłużona, przysługuje nam składka, jako że obejmujemy ochroną posiadacza pojazdu i ponosimy z tego tytułu odpowiedzialność – mówiła wcześniej „Rz” Katarzyna Lewandowska, dyrektor ds. produktów komunikacyjnych PZU SA. Wyjaśnia, że jedynie w szczególnych przypadkach, gdy ktoś nie mógł wypowiedzieć umowy np. z przyczyn losowych, PZU „może potraktować taką sytuację indywidualnie”.

Ubezpieczenia komunikacyjne to najczęstszy przedmiot skarg składanych do rzecznika ubezpieczonych. W 2008 roku stanowiły one 4930 zgłoszeń, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Prawie 70 proc. z nich dotyczy polis OC. Zdecydowana większość ma związek z podwójnym ubezpieczeniem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podwójne polisy OC zmorą właścicieli samochodów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!