Polak musi zapinać pasy - jest wyrok

Polak musi zapinać pasy - jest wyrok
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Otwierasz drzwi, wsiadasz do samochodu, zapinasz pasy bezpieczeństwa i przekręcasz kluczyk w stacyjce - taki scenariusz codziennie realizują miliony Polaków. I nic się nie zmieni. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nakaz zapinania pasów jest zgodny z konstytucją.

Autorzy skargi przekonywali, że obowiązek ten "narusza ludzką godność".

- Nie można twierdzić, że zadbanie o własne bezpieczeństwo poprzez założenie pasów bezpieczeństwa narusza przyrodzoną, niezbywalną godność - podkreślał w uzasadnieniu wyroku sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej, podczas rozprawy adwokat Jacek Urbaniak, reprezentujący autora skargi Felicjana Gajdusa podkreślał, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie to ograniczenie, którego nie można zaakceptować. Polakom wystarczyłyby - zdaniem adwokata - akcje informacyjne dotyczące szkodliwości niezapinania pasów zamiast metody "nadzorowania i karania".

Urbaniak przekonywał, że konieczność zapinania pasów narusza ludzką godność, bo obowiązujące dzisiaj przepisy stawiają Polaka na równi z kimś "niezdolnym do podjęcia racjonalnej decyzji". Równie dobrze - zdaniem adwokata - ustawodawca mógłby wprowadzić zakaz palenia papierosów, czy picia alkoholu, bo jest to szkodliwe dla zdrowia.

Pozbawianie obywateli prawa do decydowania o swoim bezpieczeństwie i dyktowanie im, jak powinni się zachować, by je zwiększyć, to - zdaniem autora skargi - ewidentne dowody na łamanie konstytucji. Czy za przykład mógłby tutaj posłużyć także "nakaz" przechodzenia tylko na zielonym świetle?

Według reprezentującego przed TK Sejm Marka Wikińskiego (Lewica) i Prokuratora Generalnego prok. Wojciecha Sadrakuły, argumenty zwolenników "niekonstytucyjności zapinania pasów" pozbawione są sensu. Poseł Lewicy zaznaczał przed Trybunałem, że obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa "leży w interesie osób kierujących samochodem" i został wprowadzony w trosce o ludzkie życie i zdrowie. Po wyroku powiedział, że "jest to zwycięstwo rozumu".

Prokurator Sadrakuła przypominał, że stosowanie pasów bezpieczeństwa ogranicza o 62-75 proc. liczbę obrażeń, odnoszonych podczas wypadku.

Według polskiego prawa za nieprzestrzeganie zaskarżonego do TK obowiązku grozi mandat w wysokości 100 zł i dwa punkty karne.

Art. 39 Prawa o ruchu drogowym z 1997 r. z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa zwalnia tylko osoby z przeciwwskazaniem lekarza, kobiety w "widocznej ciąży", taksówkarzy wiozących pasażera, instruktorów lub egzaminatorów, policjantów i funkcjonariuszy (ale tylko podczas przewożenia zatrzymanych), konwojentów pieniędzy, zespoły medyczne w czasie udzielania pomocy, chorych i niepełnosprawnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polak musi zapinać pasy - jest wyrok

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!