Policja bez samochodów?

Policja bez samochodów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli przetarg na samochody dla policji nie rozstrzygnie się szybko, policjanci na interwencje będą jeździli tramwajami.

- Ponad połowa pojazdów wykorzystywanych przez policję, czyli ponad 7 tys., nie nadaje się już do użytku - ostrzega Tomasz Kowalczyk, dyrektor biura logistyki Komendy Głównej Policji. Nowych nie można kupić, bo przetarg na 4,3 tys. samochodów rozpisany ponad pół roku temu stoi w miejscu z powodu ciągłych protestów.

- Już 8 miesięcy jesteśmy na etapie specyfikacji, czyli ustalania warunków przetargu. Jak tak dalej pójdzie, radiowozy zobaczymy może za rok, może za półtora, a praca wielu komend może zostać sparaliżowana - mówi Zbigniew Nycz, dyrektor finansowy KGP, dla Gazety Opolskiej. Policjanci chcieli, by były one jednej marki, aby zaoszczędzić na serwisie. - Liczyliśmy, że firma, która wygra, specjalnie przystosuje linie produkcyjną, by auto spełniało w 100 proc. nasze wymagania - opowiada Krzysztof Hajdas z biura prasowego KG Policji.

A tych jest sporo, m.in.: wzmocniony układ jezdny, dostosowanie do przewożenia aresztantów, fabryczne przygotowanie do montażu środków łączności czy niepalna tapicerka. Warunki oprotestowali jednak polscy dostawcy aut General Motors oraz Peugeota i Seata. Szczególnie nie spodobało się im, że policja wymaga w samochodach podwyższonych zawieszeń, by auta mogły poruszać się po różnym terenie. Firmy stwierdziły, że tak postawione warunki dyskryminują ich, a jedynie Skoda Octavia może spełnić żądania KGP.

Krajowa Izba Odwoławcza wzięła pod uwagę opinię biegłych z Polskiego Związku Motorowego i Instytutu Transportu Drogowego, którzy pozytywnie zaopiniowali specyfikację policji i pozwoliła kontynuować przetarg. Firmy odwołały się do Sądu Okręgowego w Warszawie. W przyszłym tygodniu sąd ma podjąć decyzję w tej sprawie. Na razie sprawa przetargu pozostaje w zawieszeniu.

Zablokowane jest też zamówienie policji na 1,7 tys. furgonów. - Prawie 60% więźniarek i półciężarówek do przewożenia policjantów trzeba wymienić ekspresowo. Niektóre mają po 15 lat - tłumaczy Hajdas.

Gazeta Opolska pisze, że KGP, powołując się na "istotny interes bezpieczeństwa państwa", chciała przetarg przeprowadzić poza ustawą o zamówieniach publicznych. Tak robi bardzo często wojsko. Eliminuje to możliwość protestów i w konsekwencji opóźnienia dostaw. Jednak prezes Urzędu Zamówień Publicznych Jacek Sadowy stwierdził, że brak samochodów dla policji nie jest kwestią bezpieczeństwa państwa.

- Czemu to prezes decyduje, co jest kwestią bezpieczeństwa? To komendant główny za to odpowiada i to on zapłaci głową za paraliż policji - irytuje się Nycz.

- Wcześniej policja mogła kupić samochody zgodnie z ustawą, a teraz nie może? - dziwi się Anita Lichniak-Olczak, rzecznik UZP. - Poza tym, gdybyśmy przymknęli oko, to na pewno Komisja Europejska zaskarży to do Trybunału Sprawiedliwości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Policja bez samochodów?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!