XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska utoruje Chinom drogę do europejskiej motoryzacji?

Polska utoruje Chinom drogę do europejskiej motoryzacji?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) przy współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu zamierza wejść na rynek chiński, m.in. z usługami certyfikowania chińskich producentów z branży motoryzacyjnej.

  • Chińscy producenci samochodów natrafiają w Unii Europejskiej na bariery.
  • Procesy certyfikacyjne PIMOT mogą im pomóc w ekspansji na Starym Kontynencie.
  • "Spektrum współpracy motoryzacyjnej między Polską a Chinami ostatnio bardzo się poszerzyło" - przekonuje prezes PAIH Tomasz Pisula.

Jak poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu w komunikacie, polski rynek certyfikacji branży motoryzacyjnej niemal w całości opanowany jest przez tzw. jednostki certyfikacyjne, czyli firmy zagraniczne świadczące usługi wdrożeń różnych certyfikatów. Dlatego jednym z działań podejmowanych przez PIMOT są starania o uzyskanie akredytacji na wykonywanie m.in. certyfikacji IATF zarówno w Europie, jak i na terenie Chin. W Polsce jest ponad 500 firm, które mają certyfikat ISO TS 16949 lub IATF 16949 (specyfikacja określająca wymagania jakościowe systemu zarządzania jakością w firmach motoryzacyjnych), a nie ma żadnej krajowej jednostki certyfikującej - podkreśliła PAIH.

"PIMOT z pewnością spełnia wszelkie uwarunkowania do świadczenia tego rodzaju usług. Powinniśmy iść w tym kierunku, tym bardziej jeżeli chcemy jako polska branża motoryzacyjna dążyć do promocji i rozpoznawalności rodzimych marek produktów i usług" - powiedział p.o. dyrektor Przemysłowego Instytutu Motoryzacji Karol Zielonka. "Myślę, że certyfikaty nadawane i uznawane przez polską jednostkę miałyby tutaj głęboki sens" - dodał.

Jak zaznaczyła PAIH, wejście PIMOT na rynek chiński wynika z faktu, że wielu chińskich producentów próbuje i chce zaistnieć w Polsce i Europie, jednak brak znajomości europejskich norm, w tym wymagań w obszarze spełnienia standardów jakościowych jest blokadą w ekspansji na nasz kontynent. Obecność polskiego instytutu badawczego w Chinach umożliwi badania jakości produktów przed ich wejściem na europejski rynek, co pozwoli zadbać o bezpieczeństwo i jakość części.

Czytaj także: Powstaje specjalne wsparcie dla branży motoryzacyjnej w Polsce

Od ponad roku PIMOT blisko współpracuje ze stowarzyszeniem krajowych firm motoryzacyjnych - Polską Grupą Motoryzacyjną (PGM). "W ramach przygotowań do rozpoczęcia świadczenia swoich usług w Chinach, PIMOT przymierza się do nawiązania współpracy z jedną z niemieckich jednostek certyfikujących" - powiedział dyrektor zarządzający w Polskiej Grupie Motoryzacyjnej Bartosz Mielecki.

Jak czytamy w komunikacie, już niebawem z inicjatywy PGM w Chinach zostanie otwarte przedstawicielstwo Stowarzyszenia, którego zadaniem będzie wspieranie polskich fabryk motoryzacyjnych w ich ekspansji na rynek chiński oraz w rozwijaniu ich współpracy z chińskimi partnerami. Rynek chiński jest niezwykle perspektywiczny, nie tylko z uwagi na jego skalę, ale w szczególności z powodu jego zaawansowania technologicznego w obszarze elektromobilności, m.in. w tym celu PGM podjęła już rozmowy o współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Czytaj również: Genewskie motohity. Zobacz najciekawsze nowości

"Spektrum współpracy motoryzacyjnej między Polską a Chinami ostatnio bardzo się poszerzyło. Nowością jest duże zainteresowanie chińskich firm z tego segmentu inwestowaniem w naszym kraju. Aktualnie w PAIH pracujemy nad 6 projektami inwestycyjnymi z obszaru automotive z Kraju Środka, część z nich dotyczy elektromoblilności. Z drugiej strony polscy producenci motoryzacyjni próbują włączyć się w szeroki strumień dostaw na ten jeden z największych rynków na świecie" - ocenił, cytowany w komunikacie, prezes PAIH Tomasz Pisula.

PAIH wesprze PGM w wejściu na rynek chiński, m.in. w procesie rejestracji przedstawicielstwa, business inteligence oraz działaniach promocyjnych. "Dodatkowo, w grudniu chcemy pokazać potencjał rodzimej motoryzacji podczas największej azjatyckiej imprezy sektorowej, Automechanika w Szanghaju" - dodał szef Agencji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska utoruje Chinom drogę do europejskiej motoryzacji?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!