Polskie firmy liczą na znaczący wzrost własnego wydobycia

Polskie firmy liczą na znaczący wzrost własnego wydobycia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu najbliższych kilku lat polskie firmy wydobywające węglowodory planują zdecydowane powiększenie swoich możliwości produkcyjnych i dołączenie do grona podmiotów liczących się pod tym względem w naszym regionie. Obecnie na takim etapie znajduje się jedynie PGNiG.

Na globalnym ryku funkcjonuje grubo ponad 100 przedsiębiorstw, które wydobywają ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, co jest odpowiednikiem ok. 5 mln ton surowca w skali roku. Z polskich firm do tego poziomu zbliża się jedynie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), głównie dzięki stabilnemu krajowemu wydobyciu gazu ziemnego i dynamicznie ostatnio rosnącej produkcji ropy. W 2013 r. średnie wydobycie tej spółki wyniosło około 96 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, ale blisko 80 proc. tej wielkości jest efektem znaczącego krajowego wydobycia gazu ziemnego.

Dla pozostałych krajowych podmiotów taki poziom wydobycia to na razie wielkości nieosiągalne, w 2013 roku przeciętny poziom wydobycia pozostałych naszych firm oscylował wokół poziomu 5 tys. baryłek dziennie.

- Ta informacja jest prawdziwa dla roku 2013, ale już dzisiaj produkujemy ok. 12 tys. baryłek dziennie, dzięki uruchomieniu produkcji z zakupionych pod koniec ubiegłego roku złóż w Norwegii i jesteśmy na najlepszej drodze do podwojenia tej wielkości, zgodnie z założeniami naszej strategii, do końca 2015 roku – zapewnił Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia, w trakcie ubiegłotygodniowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W efekcie na koniec 2015 roku Lotos ma być w stanie wydobywać ok. 1,2 mln ton ekwiwalentu ropy rocznie.

We wstępnych kierunkach rozwoju na lata 2016-2020 Lotos zakładał dojście w tym okresie do poziomu 100 tys. baryłek dziennie własnego wydobycia, ale dzisiaj trudno prognozować, czy tak znaczny wzrost nadal jest realny. – Te wstępne kierunki powinniśmy przełożyć w końcówce tego roku na twarde cele strategiczne i wówczas będzie można powiedzieć jakimi faktycznymi zdolnościami produkcyjnymi będziemy chcieli dysponować w 2020 roku – zapowiedział Zbigniew Paszkowicz.

Strategia PKN Orlen do 2017 roku zakłada produkcję spółki Orlen Upstream na poziomie ok. 2 mln baryłek ekwiwalentu ropy rocznie, co oznacza niespełna 5,5 tys. baryłek dziennie. – Dzisiaj można powiedzieć, że te liczby będą wymagały weryfikacji w górę, bo po ostatnio ogłoszonej akwizycji w Kanadzie już w tym roku oczekujemy przekroczenia tego poziomu – powiedział Bohdan Bartoszewicz, dyrektor biura finansów Orlen Upstream. Jego zdaniem obecny potencjał zdolności produkcyjnych spółki w średnim okresie wynosi do 20 tys. baryłek dziennie (1 mln ton rocznie).

Około 5 tys. baryłek dziennie wydobywa również spółka Serisus Energy. – Na razie zamierzamy podwoić ten poziom do 2015 roku – zapowiada Jakub Korczak, wiceprezes firmy ds. relacji inwestorskich. Co będzie dalej? Za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. – Rośniemy dynamicznie i zamierzamy dalej rosnąć dynamicznie, ale perspektywa roku 2020 jest zbyt odległa, by podawać konkretne liczby, tym bardziej, że w tym okresie mogą mieć miejsce akwizycje, które z natury rzeczy diametralnie zmieniają sytuację – powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!