Ponad 14 lat to średni wiek auta w Polsce

Ponad 14 lat to średni wiek auta w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2007 r. park samochodowy Polaków urósł o 9 proc., do prawie 14,6 mln aut - podał GUS. To czyni z nas szósty rynek Europy

Mimo słabości motoryzacyjnego rynku pierwotnego przyrost aut w Polsce jest imponujący. Zawdzięczamy go niemal milionowemu importowi używanych samochodów. Na koniec 2007 r. w całym kraju na tysiąc mieszkańców przypadały 383 auta osobowe. Rok wcześniej było ich 351. Coraz bliżej nam do nasycenia rynku największych europejskich państw. W Hiszpanii jest nieco ponad 460 aut na tysiąc osób, we Francji prawie 500, w Niemczech – ponad 560, a w rekordowych Włoszech – prawie 600 - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wszystko wskazuje na to, że sam indywidualny import w tym roku przekroczy nawet 1,1 mln pojazdów. Do tego dojdzie sprzedaż ponad 300 tys. nowych aut. Z drugiej strony rocznie wyrejestrowywanych jest w naszym kraju ok. 200 tys. aut. Możemy zatem przekroczyć poziom 400 samochodów na tysiąc mieszkańców.

– To świetna informacja, choć wciąż daleko nam do zachodnioeuropejskich standardów. Szkoda tylko, że wzrost parku samochodowego dzieje się kosztem średniego wieku pojazdów – komentuje Marek Konieczny, prezes Polskiej Izby Motoryzacji Consulting. – Niestety mamy kolejny rząd, który nie zachęca ludzi do wymiany samochodów na nowsze. Niekoniecznie nowe, ale nowsze, a zatem bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska – dodaje.

Średni wiek auta w Europie to ok. ośmiu lat. Tymczasem w Polsce wskaźnik ten przesunął się z 14 lat w 2006 r. do 14,3 w roku 2007. Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar zaznacza, że to nie jest wina importu indywidualnego. Sprowadzamy bowiem coraz nowsze modele. Przeciętny wiek rejestrowanego w Polsce po raz pierwszy auta spadł w 2007 r. do ośmiu lat (z 11) - czytamy w "Rzeczpospolitej".

– Wzrost średniego okresu eksploatacji wynika z faktu, iż sprowadzane auta używane częściej uzupełniają istniejący park, niż służą wymianie używanych dotychczas – mówi Drzewiecki. Stąd choć w Unii ok. 70 proc. zarejestrowanych pojazdów ma mniej niż dziesięć lat, w Polsce ten odsetek to ledwie 34 proc.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ponad 14 lat to średni wiek auta w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!