XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Porsche przemianowane z firmy niemieckiej na europejską

Porsche przemianowane z firmy niemieckiej na europejską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Słynny producent sportowych aut postanowił przyjąć status europejskiej spółki, aby łatwiej przejąć kontrolę nad Volkswagenem. Podobny ruch zapowiadają kolejni giganci niemieckiej gospodarki.

Niemiecki koncern chemiczny BASF ogłosił, że podpisał porozumienie z przedstawicielami załóg swoich spółek o utworzeniu wspólnej europejskiej rady pracowniczej. Jak pisze Gazeta Wyborcza, to decydujący krok do przekształcenia BASF z niemieckiej spółki akcyjnej AG w "spółkę europejską" - SE. Dopiero co zdecydował się na to koncern Porsche, tworząc Porsche Automobil Holding SE.

Przepisy o "europejskich spółkach" są korzystne głównie dla firm, które mają wiele spółek zależnych w różnych państwach Unii. Spółka SE może stworzyć wspólną radę i wspólne zgromadzenie akcjonariuszy dla wszystkich tych firm. A to oznacza oszczędności na administracji, zarządzaniu i obsłudze prawnej; ułatwia też zmianę siedziby.

Porsche stworzyło "europejską spółkę", aby ułatwić sobie rządy w VW. Gazeta podaje, że pracownicy VW nie są entuzjastami przejęcia pełnej kontroli nad ich firmą, ale Porsche chce wziąć ich w karby dzięki "europejskiej spółce", do której producent sportowych aut wniesienie swoje akcje VW. W 12-osobowej radzie Porsche SE przewidziano po trzy miejsca dla przedstawicieli pracowników Porsche i Volkswagena - chociaż Volkswagen zatrudnia 330 tys. osób, a Porsche tylko 11,4 tys. W ten sposób zdominowana przez Porsche rada wspólnej "europejskiej spółki" bez trudu złamie opory robotników VW.

Więcej zabiegów potrzeba w firmach, które nie tworzą nowych "europejskich spółek", ale przekształcają się w nie. BASF musiało uzgodnić ze swoimi spółkami w 12 państwach wybór aż 23 osób do rady "europejskiej spółki". Wizja żmudnych negocjacji nie zniechęciła jednak motoryzacyjnego koncernu Daimler, lotniczo-zbrojeniowego EADS i stalowego ArcelorMittal - one również deklarują zainteresowanie przemianą w "europejską spółkę". Największą dotąd SE jest niemiecki gigant ubezpieczeń Allianz, który przyjął ten status przed rokiem, podczas fuzji z włoskim ubezpieczycielem RAS.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Porsche przemianowane z firmy niemieckiej na europejską

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!