Produkcja aut będzie rosła, choć problemów nie brakuje

Produkcja aut będzie rosła, choć problemów nie brakuje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad milion samochodów wyjedzie z Polski. Po bardzo dobrym 2008 roku eksperci spodziewają się przynajmniej kilku lat dalszego wzrostu, ale w nieco wolniejszym tempie

– Jeżeli taka dynamika wzrostu produkcji jak w pierwszych pięciu miesiącach roku zostanie utrzymana, a wszystko na to wskazuje, to rok 2008 powinien zamknąć się liczbą ok. 1,1 mln samochodów osobowych wyprodukowanych w naszym kraju – uważa Piotr Wyszogrodzki, starszy menedżer i lider zespołu ds. sektora motoryzacyjnego PricewaterhouseCoopers. Produkcja w 2007 r. sięgnęła niemal 870 tys., zatem wzrost byłby znaczny. A i w kolejnych latach eksperci przewidują zwiększanie produkcji, choć może już nieco wolniejsze - pisze "Rzeczpospolita".

– Jesteśmy blisko szczytu produkcji samochodów i podzespołów w Polsce, ale czeka nas jeszcze kilka lat wzrostu – mówi Marek Konieczny, prezes Polskiej Izby Motoryzacji – Consulting. – Nie trafiają do nas nowe inwestycje, ale korzystamy z sukcesów sąsiadów. To szansa dla firm wytwarzających w Polsce części – uważa.

Przemysł motoryzacyjny jest w pierwszej dziesiątce najważniejszych sektorów gospodarki. W 2007 roku wyprodukowano w Polsce 870 tys. aut, a wartość eksportu samochodów i części u nas produkowanych przekroczyła 16,6 mld euro.

– Co siódmy wyprodukowany w Europie autobus i co 20. samochód osobowy pochodzi z polskich fabryk – wylicza Jakub Faryś, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – W zeszłym roku działające w kraju koncerny wyprodukowały prawie 870 tys. aut osobowych i dostawczych. Jesteśmy coraz ważniejszym producentem ciężarówek i autobusów, no i wiodącym wytwórcą części i podzespołów w regionie – wylicza.

Eksperci pytani o największe w tej chwili problemy, z którymi przyszło mierzyć się firmom z branży, na pierwszym miejscu wymieniają brak ludzi do pracy. – Dramat jest zwłaszcza w południowej Polsce, między Wrocławiem a Krakowem – mówi Konieczny. – Tam o pracowników trzeba konkurować z fabrykami w Czechach i na Słowacji. W efekcie okazuje się, że producenci nawet gdy chcą płacić więcej, często nie mają komu – dodaje. Okazuje się, że brakuje nie tylko pracowników z doświadczeniem, ale również zaczynających dopiero w branży.

– Do tego w wielu fabrykach presja na podnoszenie płac jest bardzo mocna – mówi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Drugi z najważniejszych problemów to silny złoty. – Ponad 90 proc. produkcji w tej chwili wyjeżdża z Polski – zauważa Drzewiecki. Dodaje, że w Europie widać coraz więcej sygnałów spowolnienia sprzedaży. Zatem wkrótce i eksport może przestać ratować producentów.

W 2007 r. w pierwszej dwudziestce największych firm z branży przychody zwiększyły się w aż 18. Tymczasem zysk netto, spośród tych, które go publikują, był wyższy tylko w przypadku ośmiu spółek.

Eksperci uciekają od spekulowania, jakie wyniki mogą mieć producenci w 2008 r. - pisze "Rzeczpospolita".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja aut będzie rosła, choć problemów nie brakuje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!