Przedstawiciele załogi zakładów Opla podjęli dialog z PSA

Przedstawiciele załogi zakładów Opla podjęli dialog z PSA
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele załogi europejskich zakładów Opla spotkali się z szefami francuskiego koncernu PSA, który negocjuje kupno Opla od amerykańskiego GM - podała Solidarność działająca w gliwickiej fabryce Opla. Rozmawiano m.in. o ochronie fabryk tej firmy i gwarancjach pracy dla załogi.

Informację w tej sprawie opublikowała w środę Solidarność działająca w spółce General Motors Manufacturing Poland (GMMP) w Gliwicach, która w ubiegłym tygodniu sygnowała wspólne oświadczenie z Europejską Radą Zakładowej Opel/Vauxhall - to gremium reprezentujące pracowników ze wszystkich zakładów Opla w Europie; jest w nim także przedstawiciel gliwickiej Solidarności.

Opel zatrudnia połowę swej 38-tysięcznej załogi w zakładach w Niemczech, a pozostałych pracowników w fabrykach w Austrii, Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii, gdzie powstają samochody pod marką Vauxhall. W Polsce spółka GMMP zatrudnia ok. 4,1 tys. osób. W jej skład wchodzą trzy zakłady: fabryka samochodów osobowych w Gliwicach, zakład produkcji silników w Tychach, oraz Centrum Usług Wspólnych w Tychach. Związkowcy oczekują, że po ewentualnym przejęciu Opla przez koncern PSA, zagwarantowane zostanie utrzymanie zakładów i miejsc pracy oraz planowanych inwestycji.

W spotkaniu, o którym poinformowali w środę związkowcy z Gliwic, uczestniczył szef PSA Carlos Tavares i odpowiedzialny w koncernie za Kadry Xavier Chéreau, a ze strony społecznej szef niemieckiego związku zawodowego IG Metall Joerg Hofmannm i przewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej Opel/Vauxhall Wolfgang Schaefer-Klug.

Jak podano, tematem spotkania było "wzajemne pragnienie rozpoczęcia dialogu w interesie przyszłości zakładów Opel i jego pracowników", a "wspólnym celem" stron jest przygotowanie do "przywrócenia świetności firmy i jej charakterystycznych marek". Rozmowy - według komunikatu - prowadzono "w klimacie zaufania i transparentności".

"Omawiano wpływ potencjalnego nabycia Opel/Vauxhall przez PSA na obecne umowy z pracownikami, ochronę zakładów i gwarancje pracy. Grupa PSA ponownie podkreśliła swe zaangażowanie w poszanowanie obecnych umów w krajach Europy i kontynuowanie dialogu z wszystkimi stronami. Grupa chce ściśle współdziałać z Europejską Radą Zakładową i IG Metall, aby znaleźć wspólną ścieżkę w celu stworzenia wspólnie z zarządem Opla wiodącej europejskiej firmy z francusko-niemieckimi korzeniami i zabezpieczyć przyszłość firmy i jej pracowników" - podali związkowcy.

Cytowany w komunikacie Wolfgang Schaefer-Klug ocenił, że zaangażowanie i uzgodnienie dalszego procesu negocjacji będą podstawą dalszych rozmów z PSA. "Tavares przekonująco wyraził zainteresowanie zrównoważonym rozwojem Opel/Vauxhall jako niezależnej firmy. To zainteresowanie dzielimy i my, przedstawiciele pracowników. Tym samym, jesteśmy gotowi do dalszych poszukiwań szans wynikających z potencjalnego połączenia" - zadeklarował szef Europejskiej Rady Zakładowej.

Związkowcy zacytowali również wypowiedź szefa PSA Carlos Tavaresa, który zapewnił, że "ambicją PSA jest uczynienie ze współpracy i jakości relacji z przedstawicielami pracowników elementu przewagi konkurencyjnej i kluczowego czynnika sukcesu firmy". Tavares mówił też o wadze, jaką PSA przykłada do dialogu społecznego i udziału reprezentantów załogi w decyzjach. "Dojrzałość dialogu społecznego w PSA doprowadziła do podpisania w lipcu 2016 r. umowy New Growth Momentum z pięcioma związkami zawodowymi reprezentującymi 80 proc. pracowników" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PSA.

W ubiegłotygodniowym oświadczeniu europejscy przedstawiciele pracowników zakładów Opla - w tym działająca w gliwickiej fabryce tej firmy Solidarność - zadeklarowali gotowość do prowadzenia konstruktywnych rozmów z Grupą PSA w przypadku sprzedaży firmy Opel/Vauxhall. Związkowcy chcą gwarancji, że w przypadku sprzedaży firmy, w mocy pozostaną wszystkie obowiązujące umowy, szczególnie te dotyczące zatrudnienia i inwestycji w fabrykach Opla. Natomiast związek Sierpień 80 zaapelował do polskiego rządu, zwłaszcza do resortów rodziny i pracy oraz rozwoju, by wzorem innych państw monitorowano sprawę.

Przed tygodniem francuski koncern PSA poinformował w oświadczeniu, że rozważa możliwość "potencjalnego kupna" firmy Opel od amerykańskiego koncernu General Motors. W dokumencie podkreślił, że rozważa "wiele strategicznych inicjatyw", które mają wzmocnić dotychczasową współpracę między nimi a General Motors. Pozyskanie Opla jest jedną z nich - zaznaczono.

PSA i GM są wspólnie zaangażowane w kilka projektów w Europie. W 2012 r. firmy ogłosiły zawarcie partnerstwa. Porozumienie dotyczyło współpracy przemysłowej w Europie, na mocy której GM wszedł w posiadanie 7 proc. akcji PSA. Jednak w 2013 r. GM ogłosiło, że sprzedaje te udziały. Według przedstawicieli koncernów porozumienie nie przyniosło oczekiwanych korzyści.

PSA jest producentem samochodów marek Peugeot i Citroen. Ewentualne połączenie z Oplem spowodowałoby, że nowy podmiot stałby się największym po Volkswagenie producentem samochodów w Europie.

W ubiegłym tygodniu informacja o możliwości przejęcia Opla przez francuski koncern motoryzacyjny PSA wywołała reakcję niemieckich władz, które podkreśliły, że monitorują sprawę. We wtorek podano, iż koncern PSA zapewnił kanclerz Niemiec Angelę Merkel i związki zawodowe, że utrzyma dotychczasowe gwarancje zatrudnienia dla fabryk Opla i Vauxhalla w przypadku powodzenia transakcji z General Motors. Prezes PSA Carlos Tavares rozmawiał z szefową niemieckiego rządu przez telefon.

Zaniepokojenie ewentualną transakcją wyraził rząd Wielkiej Brytanii, a także jeden z największych związków zawodowych w tym kraju. "Rząd pozostaje w bliskim kontakcie z GM i monitoruje sytuację" - relacjonował przed tygodniem rzecznik brytyjskiego ministerstwa biznesu. W dwóch fabrykach Vauxhalla w Wielkiej Brytanii pracuje ok. 4,5 tys. osób. Analitycy ostrzegali wcześniej, że w przypadku zakupu Opla przez PSA może dojść do redukcji miejsc pracy w europejskich zakładach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedstawiciele załogi zakładów Opla podjęli dialog z PSA

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!