XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przemysł motoryzacyjny w Polsce dopada spowolnienie

Przemysł motoryzacyjny w Polsce dopada spowolnienie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć po trzech kwartałach 2018 r. odnotowano najwyższe wartości dla produkcji sprzedanej i eksportu w historii przemysłu motoryzacyjnego w Polsce, to wyniki całoroczne będą niższe niż rok wcześniej.

Jak poinformował w komunikacie serwis AutomotiveSuppliers.pl rok 2017 pod wieloma względami był rekordowy dla sektora motoryzacyjnego w naszym kraju. "Nienotowane wcześniej wartości osiągnęły zarówno produkcja sprzedana, zatrudnienie oraz eksport" - czytamy. Tymczasem dostępne dane za trzy kwartały wskazują, że "wzrosty w 2018 roku nie były już tak wysokie jak rok wcześniej i pobicie ostatnich rekordów będzie trudne".

"Po trzech kwartałach 2018 roku produkcja sprzedana w grupie: produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, osiągnęła najwyższy dla tego okresu poziom 113,91 mld złotych. W porównaniu do 2017 r. nastąpił wzrost o 2,6 proc." "W grupie firm średnich i dużych (powyżej 49 zatrudnionych), większość przychodów wygenerowali producenci części i akcesoriów. Produkcja sprzedana wytwórców komponentów produktów motoryzacyjnych osiągnęła także rekordową wartość 66,95 mld złotych ( wzrost 5,4 proc.)" - podał branżowy serwis.

"W okresie styczeń-wrzesień 2018 r. eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski osiągnął poziom 19,14 mld euro. Choć wynik jest jedynie o 0,45 proc. wyższy niż rok wcześniej (wzrost o 85,9 mln euro) to stał się on najwyższą wartością w dotychczasowej historii tego sektora" - napisano w komunikacie

Cytowany w komunikacie Partner w AutomotiveSuppliers.pl Rafał Orłowski zaznaczył, że z kwartału na kwartał widzimy, że dynamika wzrostu maleje. "Ponadto główne rynki jak: Niemcy, Francja, Włochy czy Wlk. Brytania, z którymi powiązany jest przemysł motoryzacyjny w Polsce, a przede wszystkim producenci części, odnotowały znaczące spadki w ostatnim kwartale zeszłego roku. I nowa procedura testowa dla samochodów WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure, czyli Światowa Zharmonizowana Procedura Testów Pojazdów Lekkich), to tylko jeden z czynników, który przełożył się na niższą produkcję i sprzedaż samochodów w krajach Unii Europejskiej" - dodał, prognozując przy tym, że produkcja sprzedana i eksport przemysłu motoryzacyjnego w Polsce za 12 miesięcy 2018 r. będą nieznacznie niższe niż rok wcześniej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł motoryzacyjny w Polsce dopada spowolnienie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!