XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przemysław Szywacz, KPMG: Branża czeka na rozporządzenie ws. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

Przemysław Szywacz, KPMG: Branża czeka na rozporządzenie ws. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mamy projekt rozporządzenia o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, z którego docelowo mają być udzielane dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych i dopłaty, pożyczki do budowy stacji ładowania, więc jeśli ten projekt zostanie uruchomiony, a branża na niego czeka, to widzę szanse na to, że bariery rozwoju elektromobilności będą stopniowo znoszone - ocenia Przemysław Szywacz, dyrektor, Dział Doradztwa Podatkowego, Zespół Doradców Dla Branży Motoryzacyjnej, KPMG.


Przemysław Szywacz, dyrektor w  KPMG, wskazuje, że jeśli spojrzymy na procentowe wzrosty rejestracji samochodów elektrycznych w Polsce, to dynamika rozwoju elektromobilności jest znacząca.

Czytaj także: Każda porażka w rozwoju sieci to cofnięcie rozwoju elektromobilności

- W ramach KPMG badamy, jakie to są ilości, i za 2018 rok mamy wzrost rejestracji samochodów elektrycznych na poziomie 20 proc. Jeśli chodzi o samochody w pełni elektryczne, to ten wzrost jest jeszcze bardziej imponujący, bo jest to 40 proc. - wskazuje Przemysław Szywacz.

- Natomiast jest też druga strona medalu - efekt niskiej bazy. Samochodów elektrycznych zostało zarejestrowanych w zeszłym roku 1200 sztuk, a samochodów o napędach konwencjonalnych ponad pół miliona, a więc w tym ujęciu nie mówimy o procentach tylko o promilach - dodaje Przemysław Szywacz.

Czytaj również: APS Energia z nową strategią. Stawia na branże transportową i elektromobilność

Zdaniem Przemysława Szywacza jest kilka barier rozwoju elektromobilności w Polsce, a za najbardziej istotne uważa on ceny aut elektrycznych ciągle istotnie wyższe od cen porównywalnych aut o napędach konwencjonalnych i dostępność infrastruktury ładowania (niewielka, rozproszona). Jego zdaniem potrzebne jest wsparcie, żeby te bariery przełamać.

- W tym celu zostały podjęte działania. Mamy projekt rozporządzenia o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, z którego docelowo mają być udzielane dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych i dopłaty, pożyczki do budowy stacji ładowania, więc jeśli ten projekt zostanie uruchomiony, branża na niego czeka, to widzę szanse na to, że bariery będą stopniowo znoszone - ocenia Przemysław Szywacz, który wyjaśnia też jak ma działać ww. rozporządzenie w zakresie m.in. dopłat do zakup aut elektrycznych.

14 maja 2019 roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się debata pod tytułem „Elektromobilność / Gaz / Wodór - co rozwijać i jak sfinansować rozwój?”  Serdecznie zapraszamy na XI Europejski Kongres Gospodarczy!
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przemysław Szywacz, KPMG: Branża czeka na rozporządzenie ws. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!