Raport: producenci aut poważnie oszukują ws. zużycia paliwa

Raport: producenci aut poważnie oszukują ws. zużycia paliwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Średnia różnica między deklarowanym a rzeczywistym zużyciem paliwa w samochodach Mercedesa wynosi 54 proc., co jest rekordowym wynikiem w historii europejskich pomiarów - alarmuje w raporcie Europejska Federacja na rzecz Transportu i Środowiska (T&E).

Jak podkreśla T&E, duże rozbieżności między reklamowanym a rzeczywistym zużyciem paliwa dotyczą praktycznie wszystkich badanych samochodów w Europie. Średnia dla wszystkich sprawdzonych aut wyniosła w 2015 roku 42 proc. Jeszcze w 2012 roku była na poziomie 28 proc. Dekadę temu wynosiła 14 proc.

Jak wynika z raportu "2016 Mind the Gap", Mercedesy klasy A i E zużywają na drodze średnio 56 proc. więcej paliwa niż oficjalnie deklaruje to koncern. Klasa C spala natomiast 54 proc. więcej niż przedstawiono w folderach - dodaje T&E. Podobna sytuacja dotyczy m.in. samochodów Audi, dla których średnia wynosi 49 proc. przez co firma zajęła w zestawieniu drugie miejsce; na trzecim jest marka Smart.

Zarzuty T&E odpierają w rozmowie z PAP przedstawiciele polskich oddziałów Mercedesa i Audi. Rzecznik prasowy Mercedesa Aleksander Rzepecki podkreślił, że samochody produkowane przez koncern spełniają warunki stawiane przez prawo. Dodatkowo Mercedes oczekuje "informacji na temat procedur wykorzystanych podczas testów i samochodów, na których je przeprowadzono". Z dostępnych informacji wynika, że raport T&E odnosi się do badania ICCT opublikowanego w listopadzie br., które "zawiera informacje m.in. od Spritmonitor.de, które naszym zdaniem nie są reprezentatywne" - podaje Rzepecki.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Audi w Polsce Leszek Kempiński.

"Studium T&E z technicznego punkt widzenie nie jest reprezentatywne. Chociażby ze względu na kwestie infrastrukturalne związane ze zwiększonym zużyciem paliwa w korkach drogowych. Występują różnice pomiędzy zużyciem analizowanym wg. znormalizowanego standardu NEDC (New European Driving Cycle) a zużyciem wynikającym z codziennego sposobu użytkowania samochodu przez różnych kierowców" - tłumaczy Kempiński.

Przypomniał jednocześnie, że trwają obecnie prace nad "nowymi standardami zużycia paliwa według WLTP" (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure).

"Z niecierpliwością oczekujemy wprowadzenia tych przepisów. Jednakże ten nowy system zacznie obowiązywać najwcześniej od drugiej połowy 2017 roku i musi być stosowany równocześnie przez wszystkich producentów. Tylko w ten sposób klienci zyskają obiektywne możliwości porównywania zużycia" - powiedział rozmówca PAP.

Tymczasem federacja działająca na rzecz zrównoważonego transportu przypomina, że pomiary zużycia paliwa prowadzone są w warunkach laboratoryjnych i przez to istnieje możliwość manipulowania uzyskanymi wynikami. Zwraca też uwagę na zależność między większym spalaniem paliwa a wyższym poziomem emisji szkodliwych substancji.

Jednak według T&E, jeżeli nawet weźmie się pod uwagę wszystkie luki w tego typu procesach badawczych, to nadal trudno wytłumaczyć różnice w spalaniu przekraczające 50 proc. "Rodzi się pytanie, czy samochody Mercedesa i Audi wykrywają, że są poddawane testom i sztucznie zaniżają wtedy emisje" - zaznacza T&E w komunikacie do raportu.

"W sytuacji, w której samochody spalają o 50 proc. więcej paliwa niż podają reklamy, mamy do czynienia z okłamywaniem klientów i naruszaniem prawa dotyczącego ochrony środowiska. Jeżeli nie chcemy, żeby znowu Amerykanie wykonali za nas całą pracę, to Komisja (Europejska) i władze krajowe muszą poddać badaniu Mercedesa i Audi, aby ustalić, czy korzystają one z urządzeń pomagających w oszukiwaniu testów" - apeluje dyrektor T&E ds. przyjaznych dla środowiska pojazdów Greg Archer.

T&E podkreśla, że wynosząca ponad 40 proc. różnica między deklarowanym a rzeczywistym spalaniem dotyczy większości producentów samochodów. Dla Peugeota wynosi ona 45 proc., Toyoty - 43 proc. a Volkswagena - 40 proc. W przypadku Fiata jest to różnica wynosząca 35 proc.

Jak podkreśla federacja oszustwa producentów odbijają się na budżetach kierowców, którzy wydają rocznie na paliwo średnio o 450 euro więcej, niż wynikałoby to z danych przedstawianych w katalogach.

"Nie odnotowujemy żadnej poprawy w średniej wydajności nowych samochodów na drogach, ponieważ producenci manipulują testami, aby osiągnąć cele emisji CO2 zamiast koncentrować się na projektowaniu samochodów, które będą mniej palić. W wyniku tego kierowcy są oszukiwani i zmuszani do kupowania więcej paliwa (...). W roku po wybuchu afery Dieselgate apelujemy do Berlina i Komisji Europejskiej o wyjaśnienie obecnej Autogate" - podkreśla Archer.

Jak przypomina T&E, samochody są odpowiedzialne za 15 proc. z całkowitej emisji CO2 w Europie. W 2014 roku wprowadzono normę Euro 6, która wymaga, aby każdy nowy samochód emitował o 95 proc. mniej tlenków azotu i 97 proc. mniej pyłów od samochodów wyprodukowanych w 1993 r., mających spełniać normę Euro 1. Euro 6 dopuszcza emisję tlenków azotu na poziomie 0,08 g/km.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: producenci aut poważnie oszukują ws. zużycia paliwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!