Renault, Nissan i Mitsubishi powołają nowy organ nadzorujący sojusz

Renault, Nissan i Mitsubishi powołają nowy organ nadzorujący sojusz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki motoryzacyjne Renault, Nissan i Mitsubishi zapowiedziały we wtorek powołanie nowego organu mającego nadzorować funkcjonowanie sojuszu. Na jego czele stanie prezes francuskiego koncernu Jean-Dominique Senard.

Oprócz Senarda w skład nowego organu wejdą szefowie sprzymierzonych spółek motoryzacyjnych: Hiroto Saikawa (Nissan), Osamu Masuko (Mitsubishi Motors) i Thierry Bollore (Renault). Prezes francuskiego koncernu powiedział, że decyzje będą podejmowane na zasadzie konsensusu. Dodał również, że nie stara się o objęcie stanowiska prezesa rady dyrektorów Nissana, do której ma zostać włączony podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy zaplanowanego na 8 kwietnia.

Według agencji Kyodo spółki zamierzają kierować sojuszem w bardziej wyważony sposób i z uwzględnieniem wzajemnych stanowisk. Ma to stanowić zmianę względem wcześniejszej struktury, w której przewodnia rola należała do twórcy sojuszu i prezesa sprzymierzonych producentów Carlosa Ghosna, aresztowanego w listopadzie pod zarzutem nieprawidłowości finansowych. Prokuratura w Tokio oskarżyła go m.in. o wieloletnie zatajanie części wynagrodzenia (łącznie chodzi o ok. 9 mld jenów, czyli ponad 80 mln dolarów) i przeniesienie na Nissana prywatnych strat inwestycyjnych w wysokości ponad 16 mln dolarów w 2008 r.

Zapowiedź kierownictwa Renault, Nissana i Mitsubishi odpowiada wcześniejszym postulatom Saikawy. Od czasu aresztowania Ghosna dyrektor generalny Nissana wielokrotnie wzywał do zmian w strukturze sojuszu, wskazując, że dotychczas za dużo władzy koncentrowało się w rękach jednej osoby. Wtorkowa konferencja prasowa w Jokohamie, gdzie mieści się siedziba Nissana, była pierwszym wspólnym wystąpieniem Saikawy, Masuki, Senarda i Bollorego.

Firma Renault kontroluje 43,4 proc. akcji Nissana (z prawem głosu), do którego należy z kolei 34 proc. Mitsubishi i 15 proc. udziałów Renault (bez prawa głosu). Największym, 15-procentowym udziałowcem francuskiej firmy jest rząd w Paryżu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Renault, Nissan i Mitsubishi powołają nowy organ nadzorujący sojusz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!